Az egykori szovjet laktanya kiürült épület-komplexumát annak idején – 1996-ban – 1 Ft-ért kapta meg Dunaföldvár akkori önkormányzata, hogy kezdjen vele valamit. Akkoriban nehéz volt elképzelni, hogy egyszer benépesül majd, mára viszont ez már a valóság. Ipari és lakás céljából is megújult számtalan épület, de még mindig akad hasznosítandó. Egy újabb épület kapott új funkciót azzal, hogy nagyobb részt pályázati pénzből 120 főt befogadó munkásszállás épült belőle. Az ünnepélyes átadás után a városi televízióban Varga Lajossal, az építkezés fő kivitelezőjével, a szállóépület fenntartójával, Horváth Zsolttal, Dunaföldvár polgármesterével, Süli János tárca nélküli miniszterrel és Dr. Horváth Kálmán Tolna megyei kormánymegbízottal beszélgettünk.
Varga Lajos, Unikorn-Épker Kft. A kivitelezés során egy meglévő épületet kellett átépíteni, és egy közbenső födémet kellett elhelyeznünk úgy, hogy két szintet tudjunk kialakítani. A legnagyobb kihívást az acélszerkezet elhelyezése és a betonozási munkák jelentették, melyeket csak sok nehezítő körülmény közepette tudtunk kivitelezni. Az épület körbe volt véve mindenfélével, ami nehezítette a dolgunkat, és az eredeti épületből lényegében csak a felső födémet és a határoló falakat tudtuk használni.
Cégünk közel 30 éves tapasztalattal dolgozik, nem nagyon lepődünk már meg semmin, de azért voltak itt olyan megoldások, amelyek megleptek minket.
Ahogy ez kiderült, a szovjet problémamegoldás szerint a feleslegessé vált épületelemeket, helyiségeket nem elbontották, hanem lefalazták. Akadt ezek között olyan is, amiben egy komplett mosdóhelyiséget és ágyat is találtunk.
Ezek a felfedezések időnként a terveket is átrajzolták, így tudtunk például egy kis galériát kialakítani az emeleten egy elfalazott szobából.
Néhány számadat
Az épület 1350 m2 a két szinten, a földszint kicsit nagyobb, az emelet 650 m2. 41 lakrész lett kialakítva, 120 főt lehet elszállásolni 2–34 fős szobákban.
A beruházás nettó 320 millió Ft értékű, ennek 70%-a állami támogatás, a maradéka a saját erő. Utóbbiba tartozik a bútorzat és a napelem-rendszer is, a beruházás értékén felül.
A színvonalról
Az épület egy munkásszálló, de nyugodtan versenyezhet egy 3 csillagos szállodával, akár felszereltségében, színvonalában, akár szolgáltatásaiban, amikor az elindul. Tartós elhelyezésben gondolkodunk, vagyis arra számítunk, hogy a környező nagyberuházások, az itt működő vállalkozások dolgozói megtöltik majd az épületet, amire már vannak is előzetes megállapodásaink. Ez egyébként nem csak célszerű lenne az intézmény számára, hanem kötelezettség is, hiszen a pályázat feltétele volt, hogy az elkészült szálló 10 éven keresztül teljes kihasználtságban működjön.
Horváth Zsolt, polgármester
Történeti visszatekintés A beruházás és a fenntartás nem az önkormányzaté. Varga Lajos, az Unikorn-Épker Kft. vezetője látta meg a lehetőséget a kormányzati szándékban és pályázatban, ő vitte végig ezt az ügyet. De előbb érdemes kicsit visszatekinteni a maiHunyadi park történetére. Az év, amikor az önkormányzat a volt szovjet laktanyát hasznosításra megkapta 1996, és a jelképes ár¸ – 1 Ft – is mutatja, mennyire nem tűnt akkor versenyképesnek az elhagyott komplexum. Megkaptuk, hasznosítani kellett. Az önkormányzat megvizsgálta az adottságait, felmérte a benne rejlő lehetőségeket, és igyekezett kialakítani egy fejlesztési tervet. Volt is egy fejlesztési irodánk, két fiatalemberrel, Varga Lajossal és Kiszli Lászlóval. Az ő feladatuk, majd a későbbi DIT Kht. feladata volt a hasznosítás. Akadtak területek, amelyeket eladtak vállalkozóknak, fuvarozó cégek, ipari jellegű tevékenységek települtek ide, szerviz épült, fémfeldolgozó üzem, csak, hogy néhányat említsek, majd lakások nagy számban, sőt egy időben működött óvodai csoport és szakiskola is.
A kivitelező-fenntartó
Varga Lajos most meglátott egy lehetőséget, amelyre itt állt ez a kihasználatlan épület. A kormányzati szándék az volt, hogy épüljenek munkásszállók, magas támogatottságú pályázatot írt ki erre a célra, és el is készült a szálló, a 21. század korkövetelményeinek megfelelően. Az Unikorn-Épket Kft. jól ismert cég, nem csak a megyében és Dunaföldváron is számos beruházás fűződik a nevükhöz. Ha valaki veszi a fáradságot és megnézi a referenciáikat, láthatja, hogy igen hosszú a sor.
Szakmai hozzáértésük és tapasztalatuk garancia volt arra, hogy végigvigyék ezt a hiánypótló beruházást. Dunaföldváron szállásadók ugyan vannak, de inkább a turistákra szabva.
A most elkészült szálló a munkaerőre fog fókuszálni, szállodai színvonallal.
A magyar munkaerőre jellemző, hogy nem mobil, földhöz vagyunk ragadva, nem akarunk elmenni 20 km-nél távolabbra. A mai munkaerő-piac azonban mást kíván: a munkavállalónak rugalmasnak kell lennie, képeznie kell magát, mobillá kell válnia, alkalmazkodni az új kihívásokhoz. Kínálja magát, hogy itt van a Paks2 beruházás, amihez Dunaföldvárnak is alkalmazkodnia kell, infrastrukturális beruházásokkal, a közösség kiszolgálásával, egészségügyben, kulturálisan, szolgáltatásokban. Mindez sikeressé teszi a nagyberuházásokat, de a többi magánvállalkozás munkáját is, hiszen a Paks2-n kívül is van belőlük bőven a területünkön és a közelünkben. Ez a siker viszszaér majd hozzánk, dunaföldváriakhoz, adóbevételek formájában, tehát mi is részesülünk a sikerből.
Süli János miniszter
A most átadott munkásszállás a körzetben egy zászlóshajó. Nagy örömünkre rövid időn belül Tamásiban is megkezdődik egy 150 fős szállás építése. A magyar munkaerő nem szeret mozogni, aki Nyíregyházán épített, az ott szeretné leélni az életét, de egy kulturált munkásszállón már el tudja tölteni a hetet, hogy aztán hét végén hazatérjen.
Nagy hagyománya volt a 80-as évekig a munkásszállásoknak, de aztán a 80–90-es évek teljesítménye nem indokolta ezeknek a létesítményeknek a létjogosultságát. Az utóbbi évek gazdasági növekedése, a munkaerő piac változása ismét felvetette, hogy ilyen létesítményeket kell csinálni. Mindezt a kormány jelentős támogatottsággal ösztönzi, de a másik oldalon elvárások is vannak: 5 évig minimum tartani kell a létszámot, töltöttséget, ami nem kis kockázat, de maguk a dunaföldvári beruházások is felvetik a jogosságát. itt működik a Vajda papír, a Pannonia Bio, a malomipar is komolyan jelen van, és természetesen Paks közelsége is indokolja a létét.
Nem félek attól, hogy ezt a 120 fős szállást ne tudnánk maximálisan kihasználni.
Dr. Horváth Kálmán
Tolna megyei kormánymegbízott
A beruházás a megye számára is fontos Dunaföldvár sajátos fekvésű, három megye határán. Igaz, elsősorban Tolna megyének fontos, de, mivel a megye csücskében fekszik, Fejér megyének és Bács-Kiskun megyének is érdekes lehet itt egy 120 fős, korszerű munkásszállás. Ez egy hiánypótló beruházás. Fontos, hogy minden embernek, aki hajlandó dolgozni meg legyen a lehetősége ahhoz, hogy dolgozhasson, ezen túlmenően a kormánynak plusz vállalásai lehetnek, nem csak abban, hogy segítse a magánvállalkozókat abban, hogy megfelelő munkavállalókkal tudják a feladataikat végrehajtani, de arra is lehetőség legyen, hogy a munkavállaló az elvégzett munka után kulturáltan pihenhessen, regenerálódhasson. Világos, hogy egy munkásszállás nem családi körülményeket biztosít, de lehet kulturált és kellemes.
Vajon épülnek-e még hasonlók?
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium által meghirdetett pályázati lehetőség határideje már lejárt 2020. május közepén, ennél az épületnél 2020 augusztusában írta alá a miniszter úr a támogató okiratot, és vannak még épületek, amelyek megvalósításra várnak. Így például egy 150 főt befogadó szállás Tamásiban, amely jelen pillanatban pályázati szakaszban van, azonban új pályázati lehetőség jelen pillanatban nincs.
A kihasználtságról
Ahhoz, hogy megalapozott döntést tudjon hozni Palkovics László miniszter úr, a pályázónak komoly előtanulmányokat, megtérülési tanulmányt kellett készítenie. Az Unikorn-Épker Kft. egy reális elképzeléssel állt neki a pályázásnak. Így azt is biztosítja, hogy az épület nem fog kihasználatlanul állni, hanem rövid határidőn belül megtelik. Nyilván a Paks2 beruházás önmagában kínálja ezt, de a helyben jól működő gazdaság, a környék vállalkozásai, azok, akik nem tipikusan helybéli munkaerővel tudják megoldani a tevékenységüket is igénybe vehetik. Szükség van jól hasznosítható munkaerőre, és ez a szálló nagyban hozzájárulhat ennek sikeréhez.