Polgárőr körkép
A dunaföldvári polgárőrség sokéves munkája önmagáért beszél, az elmúlt évtizedek során mondhatni természetessé váltak az életünkben. Munkájukat odaadóan és becsülettel végzik immáron már 30 éve, egy ilyen tekintélyes időszak pedig sok mesélnivalót tartogat magában. Az elmúlt évek, hónapok örömeiről, eseményeiről, valamint az eddig munkájukról Széles János számolt be, akit, mint megyei parancsnok üdvözölhettünk.
Az elmúlt három évtized nyomában
A 2021-es évet egy különleges közös záró rendezvénnyel koronázta meg a helyi polgárőrség. Ezen az alkalmon az Országos Polgárőr Szövetség 30-ik évét ünnepelte és a Tolna megyében a 30 évet betöltő, vagy közel lévő egyesületeknek volt ez a konferenciája, ünnepsége is. Elsősorban azoknak szólt ez az ünnepség, akik több évtizedet eltöltöttek a polgárőrségnél. Az egyesületek közül pedig összesen 34 működik három évtizede. Bár már 1990-ben megalakultak, csak 2–3 évvel később jegyezték be őket, emiatt az évforduló tiszteletére készített emléktányérokon is a több évtizedes munkát köszönték meg az azt kiérdemlő, jelenlévő polgárőröknek. A polgárőrség alapítása Kiss János polgármestersége alatt zajlott le, az ő támogatásának és természetesen Széles Jánosnak köszönhetően jött létre a szervezet. Szintén ez idő tájt, 1992-ben alakult a megyei polgárőri szövetség is Kitanics Lajos közreműködésével, 23 egyesülettel. A megyei szövetség jelenleg már 31 millió forintból gazdálkodik, ebből lát el 72 egyesületet. Ez a szám rendkívül jelentős, már csak azért is, mert induláskor 31 ezer forintjuk volt mindösszesen.
Jó a kapcsolat a rendőrség és a polgárőrség között
Az eseményen jelen volt Dr. Pilisi Gábor is, aki a Tolna Megyei Rendőr-főkapitányság rendészeti főkapitányának helyettese. Ez az az osztály, akikkel a legtöbbet találkoznak a lakosok, hiszen közéjük tartoznak a járőrök is. A rendészet sajátos szakmai terület: kicsit bűnügyi, kicsit közlekedési, összességében izgalmas szelete a rendvédelemnek.
Mi lenne a rendőrséggel a polgárőrség munkája nélkül?
Természetes kapcsolatunk van velük, a szövetségesünk. Tolna megyében a közbiztonság szilárd, ebben nagy szerepe van a rendőrségnek és nagy része van a polgárőrségnek valamint más szervezeteknek is. Ezt nem lehet elosztani és százalékokra bontani. A régió nagycsaládos polgárőrei vehettek át ajándékot Az országos polgárőr szövetség idén is úgy gondolta, hogy minden megyéből egy nagycsaládost Mikulás és karácsony környékén megajándékoz egy– egy személyre szabott, kornak megfelelő ajándékcsomaggal. Ezt a nagy, közös rendezvényt az ORFK-n szokták megrendezni a nagycsaládosoknak, most azonban a vírushelyzet miatt külön helyszínekre bontva szervezték meg. Így történt, hogy decemberben, az Aranyfácán étteremben, egy Tolna megyéhez méltó esemény keretei között gyűltek össze, ahol a megyénk volt a vendéglátó, meghívottjai pedig Somogy és Baranya megyék voltak.
Megbecsülik a polgárőrök munkáját
Amikor a polgárőrség kimegy az utcára azt másokért teszik hiszen aki kéri, hogy segítsen neki, annak mindig segít. Ez az ünnepélyes, karácsonyi esemény ezért most nekik, értük szólt. A családok kiválasztásában a járási koordinátoroknak volt fontos szerepe, hiszen ők viszik az egyesületek életét, ismerik a polgárőrség tagjait; a javaslatukra ezért is támaszkodtak a hátrányosabb helyzetű családok kiválasztásakor.
Szívesen jönnek Dunaföldvárra
Cseh László, a Baranya Megyei Polgárőr Egyesületek Szövetsége elnökeként érkezett a rendezvényre, az ő megyéjéből, Kémesről választották ki azokat, akik az ajándékokat kapták. Már nem először vendégeskedik városunkban, örömmel jön hozzánk, hiszen jó baráti kapcsolatot ápolnak a helyi erőkkel. Úgy véli, ez az esemény is hozta a megszokott családias hangulatot. Somogy megyéből Poór Gyula érkezett, aki számára nagyon fontos ez a rendezvény, 2020-ban például vállalta, hogy „Jézuskaként” járja a családokat, hiszen a járványügyi helyzetben nem lehetett ilyen jellegű összejöveteleket tartani. Ide most természetesen vele tartott az a családfő is, akit kiválasztottak. Ő sajnos nem tudta magával hozni a gyermekeit és a párját, akik így a siófoki járásban található Balatonszabadiban maradtak. Tolna megyében Gábor Zoltán és családja kapta az ajándékokat: ők 10-en vannak összesen a szülőkkel együtt, az eseményre viszont nem mindenki jött el. Egy kis településen már 8–10 éve dolgozik polgárőrként: egy eltűnt személy keresése után invitálták meg, hogy legyen ő is polgárőr. Szeret polgárőr lenni, példáját pedig akár valamelyik gyermeke is követheti majd a jövőben, ezt az eshetőséget nem zárja ki.
Hőkamerát vásároltak a megyei polgárőrök
Mozgalmas időszakot tudhatnak maguk mögött a Polgárőrség háza táján, ugyanis az év vége felé technikai újításokat is megvalósítottak. Nevezetesen egy hiánypótló, egyben hatalmas segítséget nyújtó hőkamerát vásároltak. Az új eszközt azóta már megyeszerte használják a polgárőrök, ami remek kiegészítés a 2 éve vásárolt drón mellé. Míg nappal bármilyen bejárhatatlan terület fölé fel tudják engedni a gépezetet, addig az éjszakai őrség során az új hőkamera jelentethet nagy segítséget. 2000 méterig képes feltérképezni a teret az új kamera: méterre pontosan megmondja „hol van az egér és az elefánt”, hogy Széles János szófordulatával éljek. Az új kamera vásárlását a migráns veszély is indokolta, hiszen nem is olyan régen kb. 100 embert fogtak el Dunaföldváron, de Bogyiszlón is van egy ellenőrző pont, ami a helyiek és a Faddiak számára aggodalomra adhat okot egy kieső erdős rész miatt.
Összességében elmondhatjuk, hogy tényleg célravezető és jó eszközt vásároltak.
A tavalyi év végén a drónra is szükséges volt némi pénzt költeni, de tapasztalataik alapján mindenképpen megéri, hiszen olyan távlatokat tud nyitni, amit emberi erővel és persze szemmel nem tudnának megvalósítani. Szálltak már erdők felett, de réveken és folyami területeken is átívelnek ezzel a megoldással. A fejlesztések azonban itt nem állnak meg, szeretnének infrakamerát szerelni a drónra is, hogy maximalizálni tudják a benne rejlő lehetőségeket.
Mindenkinek segítenek
Most technikában kicsit talán a rendőrök előtt állnak, de feladatuk, hogy segítség az ő munkájukat is. Nem csak ilyen téren persze, voltak beszélgetések azzal kapcsolatban, hogy a polgárőrség tagjai a határőrségben is részt vehetnének, ha úgy alakulnának az igények.