Ízelítő a díjazottal készült portré beszélgetésből, melyet a Part-Oldalak februári számában olvashatnak majd teljes terjedelmében.
Dunaföldvár kulturális életéért kifejtett tevékenységéért a Dunaföldvár Kultúrájáért Alapítvány kuratóriuma a Dunaföldvár Kultúrájáért Díjat 2022-ben Szászvári Józsefnének ítélte. Terike a város megbecsült, elismert polgára. Több évtizedes tanári pályafutása alatt annyi emberrel találkozott tanári vagy szülői minőségében, ami önmagában komoly ismertséget jelent, ő azonban közéleti szerepet is vállalt, a maga csendes, szerény módján. És teszi ezt napjainkban is, hiszen lapunkban rendszeresen publikál, a mai napig értéket teremt, hogy ne merüljenek feledésbe Dunaföldvár valaha élt jeles személyiségei.
Csodás gyerekkor a Duna-parton
„A Békavárosban nőttem fel. Ez Paksnak az a része, ami nagyjából a vízirendőrséggel egy vonalban, a Duna utca, Csónak utca, Halász utca környékét fogja be.”…”Csodálatos gyerekkorom volt. Csónakázás, fürdés, mozgás és sport, a háttérben pedig egy kiegyensúlyozott, biztonságos család. A környékbeli gyerekekkel az utcán éltük az életünket: utcát kerültünk, napestig játszottunk, még olimpiát is rendeztünk magunknak. „
Tanítás és sport Dunaföldváron
„Az 1970-71 es tanévtől kezdtem el tanítani Dunaföldváron, az általános iskolában. Sziegl Feri bácsinak tulajdonképpen egy testnevelő kellett, emellé pedig oroszt kaptam egy darabig, de azt is szerettem. Nyugdíjas koromig 8 osztályt vittem végig osztályfőnökként.„…”Itt, Földváron az atlétika mellett a kézilabda volt a favorizált sportág, ebben dolgoztam 81-ig. Két jó kézilabda csapatunk volt ebben az időben, az egyiket Rostási Öcsi, a másikat Szauter Zoli határozta meg.”
„A tanítás is sok élményt nyújtott, ezen belül is nagyon szerettem a honismereti szakkört, már csak azért is, mert mindig fontosnak tartottam, hogy az ember megismerje annak a településnek a múltját, ahol él. Ezért is kapcsolódtam be a Berze Nagy Ilona Városi könyvtár Helytörténeti Klubjának munkájába, miután nyugdíjba mentem. Azzal a csapattal két kötet kiadásában dolgoztam együtt. „
És a saját munka: Beszédes József életéről és munkásságáról
„Beszédes József meghatározó alakja városunknak. Az, hogy az ő életéről, munkálkodásáról legyen egy hiteles helytörténeti mű, kötelessége az utókornak. Ez már egy nagyobb feladat volt. Több évi kutatómunka, levéltárazás előzte meg a 2012-es kiadást.”…”A kép hiteles és tárgyilagos kordokumentum. Fontosnak tartom, hogy fennmaradjanak az utókornak, ezért nem csak gyűjtöm a régi képeket, hanem fotózok is, hiszen a mai kép egykor történelem lesz. Az pedig a kutatómunka sajátossága, hogy új érdekességeket, új információkat fedezek fel, új arcok kerülnek elő a régi iratokból. Ők Dunaföldvár múltja voltak. Meg kell ismernünk őket.”
(A portré teljes terjedelmében a Part-Oldalak februári számában lesz olvasható.)