Süli Jánossal beszélgettünk a dunaföldvári lakossági fórumon, amit március 10-én, csütörtökön rendeztek meg a művelődési ház előadótermében.
Ön most pontosan milyen minőségében vett részt ezen a beszélgetésen?
Süli János: Mint a hármas választókerület országgyűlési képviselő jelöltje, pillanatnyilag pedig, mint országgyűlési képviselője is.
Mire eddig a legbüszkébb képviselői pályafutása során?
Süli János: Arra vagyok a legbüszkébb, hogy ma meghallgattam Novák Katalin beszédét 15 percben, és az a 15 perc felemelő volt. Sok mindenre lehetnék büszke, de ez a legfontosabb dolog nekem, hogy ma megint olyan töltést kaptam, ami a következő 4 évre is elegendő lehet. Mikor közösségi tehervállalásba, feladatvállalásba kezd az ember, néha megkérdezi magától, hogy van-e értelme, megéri-e a sok kritika mellett végezni a dolgát. Aztán ma végig hallgattam az új megválasztott államfőnket és akkor azt mondtam, hogy hajrá!
Ön az agrárminiszter úrral együtt vett részt ezen a beszélgetésen. Miért tartotta fontosnak, hogy ő is jelen legyen ezen a fórumon?
Süli János: Mert Dunaföldvár amellett, hogy egyre jobban iparosodik – és az az ipar is főként agrárfeldolgozó ipar, ezen belül is a malomipar, a bio etanol gyártás – mégiscsak elsősorban mezőgazdasági jellegű település. Mindig is célunk volt a paksi atomerőmű bővítése mellett a térségfejlesztés is, a mezőgazdasági termelés és a helyi piac erősítése. Ezért gondoltam úgy, hogy az agrárminiszter úr ebben aktuális dolgokról tud majd beszámolni. Arról, hogy alakulnak a jövő évi támogatások; az új kihívások, amiket a háború jelent. Mennyiben fogja a gazdákat ez negatívan vagy pozitívan befolyásolni, hogy fognak a betakarításhoz vagy a földmunkákhoz üzemanyaghoz jutni, hogy lesz műtrágya. Tehát azt gondoltam, hogy olyan információkat tud átadni, ami nagyon fontos a környékbeli gazdáknak is. Ezekről pedig mind szó is esett.
Egy kérdés erejéig Paks 2-ről… mi a helyzet ezzel? És mi várható?
Süli János: A Paks 2 beruházáson folyamatosan dolgozunk, a főbb felvonulási épületek építése zajlik. 32 épületre van engedély, 18-on dolgoznak. Beadtunk minden engedélykérelmet a hatóságnak, amit, ha elbírálnak, akkor megkaphatjuk a fő épület építésének az engedélyeit, ezt április vége, május közepére várjuk legkésőbb, és akkor tudunk majd tovább haladni. Folyamatosan nyomon kell követnünk a szankciós intézkedéseket, hisz ez a magyar kormány szándéka, az oroszokkal érvényes szerződésünk van. Bízunk benne, hogy senki nem fog olyan szankciós intézkedést hozni, ami következtében leáll az erőmű építése.
Itt a lakossági fórumon feltűnt, hogy inkább az idősebb korosztály képviselteti magát. Hogyan szólítják meg a fiatalokat?
Süli János: Azzal szólítjuk meg őket, hogy, ha ezt az erőművet megépítjük, illetve azok az agrárfejlesztések is megvalósulnak, amelyekről szó esett, akkor a fiataloknak is lesz magyarországi munkahelye. Egyre több munkahelyet létesítünk, az átlag munkabér pedig bruttó 450.000 Ft/ hó. Ez már meggondolásra alapot adó bér, elősegítve, hogy a fiatalok ne külföldre menjenek el, hanem itthon dolgozzanak.
Annak érdekében, hogy Magyarország versenyképessége megmaradjon, nagyon fontos, hogy hosszú távon olcsó villamos energiát adjunk mind a lakosság, mind az ipar részére.
Nekünk nem az olcsó munkabérekkel kell versenyeznünk, hanem az olcsó energiaárral, közműdíjjal.
Mindig azt szoktam mondani, hogy a nagypapák, nagymamák, anyukák, apukák szavazzanak ránk, mert mi megoldjuk azt a gondot, hogy a fiataljaink ne külföldön dolgozzanak, hanem itthon.