A Baba-Mama Klubbot kétheti rendszeresség rendezik meg a dunaföldvári könyvtár emeleti termében, minden második alkalommal egy előadással. Márciusban Riczu Norbert érkezett, aki a babaelsősegélybe avatta be az anyukákat.
A klubról
Régmúltra tekint vissza, korábban azonban nem igen volt gazdája ennek a rendezvénysorozatnak. Egy ideig a védőnők rendezték a klub életét, majd éppen az, akinek ideje, kedve és lehetősége volt rá. Herpainé Tomon Adrienn a kislánya születését követően azonban úgy döntött, hogy szeretné ezt a munkát ő felvállalni. Először a művelődési házban tartották a foglalkozásokat, majd amikor visszatért a munkahelyére, a könyvtárba, és maga ez a létesítmény is átköltözött szép, új épületébe, akkor döntött arról, hogy szeretné áthozni erre az új helyszínre.
A klub jelenlegi működése nem sokkal a járványhelyzet előtt lendült be, így sokáig nem is tudtak működni, mostanában kezdtek el visszatérni a korábbi kerékvágásba. A köztes időben is volt ugyan példa arra, hogy találkoztak, de sokkal ritkábban, ráadásul jóval kevesebben.
Kéthetente hétfőn jönnek össze, a délelőtti órákban, igazodva a kisbabák alvás idejéhez, 9 órától 11 óráig telnek a foglalkozások. Minden hónapban van egy szabadfoglalkozás, amikor nem hívnak előadót, hanem csak összejönnek az anyukák és egymással beszélgetnek, a gyerekek közösen játszanak, egy kicsit társaságban vannak. Illetve a másik alkalom, amikor előzetes igényfelmérést követően elhívnak egy szakértőt, vagy olyan aktualitásoknak engednek teret, mint a farsang, a Mikulás vagy éppen a népmese nap.
Baba elsősegély volt a legutóbbi téma
A dunaföldvári mentőállomáson dolgozó Riczu Norbert, a téma szakértője tartott előadást a klub számára. Gyakorlatcentrikus másfél órát töltött el a szakértő az anyukákkal és a kisgyermekekkel, egy kis ambu fantom baba segítségével tudtak a résztvevők gyakorolni is.
Gyakorlati tudás és magabiztosság elérése volt a célja az előadónak, ennyi idő ugyanis arra nem volt elég, hogy profi elsősegélynyújtókat képezzenek a megjelentekből.
Alapvető fogásokat azonban segített elsajátítani, támpontot adott ahhoz, mihez nyúljon, mihez kezdjen az ember akkor, ha baj, baleset történik.
Sikere volt az anyukák körében
A visszajelzések alapján egyértelműen tetszett a program az anyáknak, sőt az előadás végén kérdés sem volt, mindenki megkapta még a bemutató során a választ arra, ami őt érdekelte.
Miért is volt fontos ez az előadás?
Magyarországon 2018-ban 6800 olyan baleset történt a 0-6 éves korosztályban, ami kórházi ellátást igényelt. Ha ezt 365 napra vetítjük, akkor megállapíthatjuk, hogy ez egy nagyon nagy szám. Minden előfordulhat a gyerekekkel és elő is fog fordulni.
Az előadáson érintett témák között szerepeltek a traumák, amelyek a 0-6 éves korosztályban is gyakoriak, így a fejsérülések, melyek ellátását is megbeszélték. Szó volt a vérzések csillapításáról, a légúti idegentestről, illetve annak eltávolításáról, a mérgezésekről, égésről és forrázásról, az eszméletlen, görcsrohamos betegekről, az előadás végén pedig szó volt az újraélesztésről is.
Mit vihetünk mi is „haza” az előadásból?
Zárszóként összegyűjtöttük Riczu Norbert tanácsait, amelyek ugyan nem érnek fel egy tanfolyammal, de mindenképpen megszívlelendők:
- A legfontosabb, hogy őrizzük meg a nyugalmunk és ez nem csak egy frázis. A gyermekek számára a szülők az „istenek”, ha azt látják, hogy az „istenük” pánikol, akkor rajtuk is úrrá lesz majd a pánik. Ez természetesen fordítva is igaz, ha az én „istenem” nyugodt, akkor ő is az lesz.
- Milyen esetekhez kell mentőt hívni? Minden olyan esethez, amelyről a szülő úgy érzi, hogy ő maga nem tudja egyedül ellátni. A mentő ellátás most már úgy működik, hogy a diszpécserek, vagy a mentést irányítók nem hagyják magára az anyukát, apukát, hanem folyamatos kontaktban maradnak velük, tanácsokkal látják el őket, amíg a mentő meg nem érkezik.
- A balesetek nagy odafigyeléssel előzhetők meg a legjobban, de 100%-ban nem lehet kiszűrni minden veszélyforrást. A gyermekek rendkívül leleményesek és találékonyak, megtalálják a veszélyforrásokat.
A jövőben remélhetőleg több ilyen tréning lesz Dunaföldváron, hogy minél több emberhez eljussanak ezek az akár életmentő ismeretek.
1 thought on “Fókuszban a babaelsősegély a Baba-Mama Klubban”