Ezen a héten szerdán, a délelőtti órákban megtelt a könyvtár felső terme, hogy Kulcsár Mihályné előadását hallgassák meg a 21. század gyermekéről.
Az esemény
Az Eszterlánc Óvoda támogatásával valósult meg a rendezvény, eredetileg a tantestület munkarendjében szerepelt, azonban a témára való tekintettel kibővítették az érdeklődők számára. Az előadáson végül 65-en vettek részt, közülük 35 volt pedagógus, a többiek mind szülők. A téma pedig az volt, mit is kezdjünk a magatartási problémákkal.
Az előadóról
Kulcsár Mihályné Panni néni szakmáját tekintve neuropedagógus, óvodapedagógus, történelem tanár, kineziológus és mozgásterapeuta. 30 évvel ezelőtt kezdett el foglalkozni a problémás gyerekekkel, amikor a hozzá forduló diákok 80%-a olvasás, írás, számolás és/vagy figyelemzavarral küzdött, és csak 20%-nak volt primer magatartászavara.
Az előadásról
Panni néni rendkívül izgalmas, sok mindenre kitérő előadása a magzati korban elszenvedett, az anyaméhben átélt traumákra és stresszre fókuszált, rávilágítva az ezekből fakadó problémákra. Döbbenetes volt hallgatni, hogy már a várandósság során mennyi tényező van kihatással a gyermekek életére és mennyire fontos lenne, hogy körültekintőek legyünk, visszaadjuk a várandósság méltóságát.
Ezt követte a születés közben elszenvedett trauma, majd a magatartási zavarok egyéb hátterei. Ebben a teljesség igénye nélkül szó volt az alvászavarokról, a testvérféltékenységről, a szorongásról, agresszióról, az önbizalomról és a hazugságról is. Ezek mind olyan problémák, amelyeket sokrétűen kell vizsgálni, hiszen a mögöttes okok is sokrétűek lehetnek.
Szó esett a gyermekek érzelmi intelligenciájáról is, valamint az 5 szeretetnyelvről. Végül pedig ezek megfelelő alkalmazása, a fegyelmezés és a harag kezelése zárta az előadást.
A tanulság
Bárki, aki végighallgatta Panni néni előadását, számtalan hasznos információval gazdagabb lett, amit egy kis tudatossággal otthon vagy a pedagógiai munkája során is alkalmazhat, vagy éppenséggel felismerheti e révén a problémákat. A gyerekek semmit se csinálnak „csak úgy”, figyelmet kell szentelni mindennek, így a hirtelen változásoknak is.
Az előadással kapcsolatban egy hosszabb írást olvashatnak majd a Part-Oldalak áprilisi számában!