Április 12-én sokak kedvenc papja és mentálhigiénés szakembere látogatott el Dunaföldvárra, hogy az egyensúlyvesztésről és új egyensúly megtalálásáról beszéljen. A rendezvény a Pannonia Bio Zrt. és a Dunaföldvári Család- és Gyermekjóléti Szolgálat segítségével jött létre.
Pál Feri
Előadásairól már messze földön híres, így, aki kedden ellátogatott a művelődési házba, az garantáltan jó helyre érkezett. Nem csak mint szakember, de mint előadó is zseniális személyiség, a másfél óra is kevés volt vele. Egy igazi humorista veszett el benne: izgalmasan, történetekkel tűzdelve adott elő.
Pál Ferenc római katolikus pap és egyúttal mentálhigiénés szakember, aki nem csak előad, de egyetemen tanít is, de író is és botorság lenne nem motivációs előadónak hívni, mert tulajdonképpen az.
4 szék, 1 színpad
Amikor beültem a nézőtér soraiba rögtön szemet szúrt a 4 szék, amit felállítottak a színpadon. Rögtön jobbra-balra fordultam, hogy tudja-e valaki lesz-e még előadó? Hisz én csak egyről tudtam…
Persze nem volt több, csak Pál Feri és ez bőven elég is volt.
A székeket a szerepjátékokhoz, a történések illusztrálásához használta fel és mindig átült oda, amit éppen prezentált. Volt így a realitás széke, a naivitás széke, férj, feleség, lány, barát…
A humor szerepe
Ha nem lenne ilyen az előadása, akkor feltehetőleg nem is élveztem volna ennyire és akkor a neve sem töltene meg nagy előadó termeket. Tény és való, hogy karizmatikus személyisége és izgő-mozgó alkata igazi kulcselemei az előadásának. Rosszul hangzik, pedig egyáltalán nem az: figyelemre késztetett. Szomorú, de igaz, ha fele ennyire jó előadó lenne, a mondandója se biztos, hogy célba találna.
A tanulság
Az előadás elsősorban az egyensúlyról szólt, arról is, ha éppen rendben van, meg arról is, amikor éppen kibillen és egy új állapot lép fel. Ezt az egyensúlyvesztést okozhatja egy-egy pohár alkohol, ami hirtelen rendszeressé válik, de a kapcsolat dinamikájában is akadhatnak gondok, ha a két fél süket fülekre talál a másikban.
Nekünk, mint minden élő rendszernek, ahhoz, hogy életben maradjunk energiára van szükségünk, ezt pedig honnan szerezhetjük meg? Többek között a társkapcsolatainkból. Elkezdjük felélni a kapcsolati tartalékainkat, majd a kapcsolati tőkét is. Ezt kell figyelembe vennünk, egyúttal gondoskodnunk arról, hogy ne forduljon elő olyan eset, amikor idáig eljutunk, hiszen ez könnyen okozhat egyensúlyvesztést.
„A család nem az a hely, ahol bárkinek is igaza lenne”
A nagyobb igazság az, hogy rászorulunk a másik igazságára. Ha jól bánunk egymással, akkor az élet élhető lesz. Az élő egyensúly nem egy állapot, hanem egy folyamat, hiszen élünk.
Szerintem a legnagyobb tanulság – azon kívül, hogy egyszer az életben mindenkinek hallania kell Pál Feri atyát előadását -, hogy ne csak hallgassunk, de figyeljünk is és próbáljuk egy kicsit megérteni a másikat is, beleképzelni magunkat az ő helyzetébe. Ne veszítsük el a „saját igazunkat”, de lássuk, fogadjuk be a másikét is.