Amelyek között különleges fogások is akadtak, sőt, ha belegondolok, kivétel nélkül a kor elvárásainak, sőt, divatjának megfelelő, egészséges és korszerű étel készült.
Idén 18 féle spenótos ételt kóstolhattunk
Néhány éve vált hagyománnyá, hogy a mindenkori majálison meghirdetik a spenótos ételek versenyét. Az utóbbi két évben kissé leült ez a kezdődő hagyomány, idén azonban örvendetes növekedésnek indult a benevezett ételek száma, igaz, zömében a Vöröskereszt helyi csoportja felől érkeztek a spenótos finomságok.
Na, de miért pont spenót? Most lerántjuk a leplet a dunaföldvári gasztro-titokról…
… bár erős a gyanúm, ezt csak én nem tudtam…
Az 1950-es évek Dunaföldvárján járunk. Ebben az időszakban tiltott volt a spontán disznóvágás a magánházaknál, azaz engedély kellett hozzá, de a helyiek megoldották...
„A feldolgozott húst – kolbászt, sonkát, szalonnát – menetrend szerint induló hajókkal szállították Budapestre, melynek okán el is nevezték ezeket a járműveket kofahajóknak. A kosarakban szállított árut spenótlevelekkel takarták le, hogy a hatóságokat megtévesszék. Mivel a fővárosiak nagyon nehezen jutottak sertéshúshoz, meglehetősen nagy keletje volt dunaföldvári húsnak. A kofahajók rendszerint telepakolva indultak útnak. A sok „spenótos kosár” miatt nevezték el Dunaföldvárt spenótfalvának.” (forrás: https://itthondeldunantulon.blog.hu/2016/01/27/utazas_kulinariaba_avagy_tolna_megye_gasztrotitkai)
A díjnyertes spenótos finomságok az idén pedig a következők voltak:
Legjobb spenótos pogácsa: Földvár Pékség (gluténmentes finomság)
Legjobb spenótos pizza: Kuti Valéria (spenótos, sonkás, tojásos, olaszos fűszerezésű pizza, házi tésztával)
Legjobb vendégváró tekercs: Mészáros Józsefné, Ági (spenótos piskótával készült sajtkrémes tekercs)
Legjobb rétes-féle: Kubicza Marika ízletes, fűszeres rétese
És a meglepést különdíjas: Bogár Imréné, Ani piskóta tekercse, amely egy spenótos piskóta volt, sárgarépa lekvárral töltve, tehát egy finom desszertet kóstolhattunk…spenót hozzávalóval!