A Határtalanul elnevezésű minisztériumi program keretei közt utaztak a földvári diákok Erdélybe.
A vendéglátó a székelyudvarhelyi műszaki szakközépiskola volt
A szakiskola 2019-ben csatlakozott az országos akcióhoz, melynek lényege az volt, hogy a pályázó magyar középiskolák vegyenek fel kapcsolatot valamelyik határon túli magyar nyelvű iskolával és oda-vissza kapcsolat alapján látogassák meg egymást. Fazekas Attiláné, Terézia tanárnő lett a koordinátora ezeknek a pályázatoknak. Ő számolt be az idei június eleji kirándulásukról.
Ezúttal a szászok és a székelyek földjére látogattak
A székelyudvarhelyi szakközépiskola volt a partnerük. Szívélyes fogadtatásban részesültek. A tanárok és a diákok egy kis fogadást rendeztek tiszteletükre. Másnap kezdődött a nagy utazás. Az iskola egy tanára kísérte el őket, aki az idegenvezetői feladatokat is ellátta. Az első állomás a dél-erdélyi Brassó városa volt, ahol korábban nagy számban éltek német ajkú szász kereskedők, iparosok. A belváros igazi középkori hangulatot sugárzott. Eljutottak a Törcsvári-szorosig is, mely a tájegység déli kapuja volt.
Megilletődve álltak a történelmi Nagy-Magyarország határánál
Az igazi élményt a székelyföldi utazás jelentette, ahol a történelmi magyar határvonalat látogatták meg, mely a hegyek gerincén futott végig. Meglepően látványos volt a Székely Határőr Emlékközpont. A XIX. századi technikával felszerelt interaktív kiállítás mindenkit lenyűgözött. A kiállított ruhák, fegyverek, tárgyak a székelyek mindennapi életét mutatták be. A Szent Anna-tó körüli gyalogtúra kissé fárasztó volt, de a látványért megérte. Látogatást tettek Csíksomlyón is, ahol a templom hűvös falai közt pihentek pár percet. A tanárnő szerint mindenki számára nagy élményt jelentett a kirándulás, mely kissé egy múltbéli utazáshoz hasonlított.