Már Péter – Pál nap előtt megkezdődött a betakarítás Dunaföldváron.
Nem a hagyományokhoz, hanem az időjáráshoz kell alkalmazkodni
Régen a néphagyomány szerint Péter – Pál napján kezdődött az aratás. Pataki László, a Földvári Gabona Kft. résztulajdonosa és agronómusa bölcs dolognak tartja a népi megfigyeléseket, de napjainkban a mezőgazdaságnak éppen a hatékonyság érdekében az időjáráshoz kell alkalmazkodnia. Ennek szellemében a jeles dátum előtt pár nappal már megkezdték az aratást.
A hűvös és csapadékszegény tavasz nem sok jót ígért, de a az utolsó pillanatban érkezett esők eredményeként jók lettek a termésátlagok. Az árpa hektáronként 65-70 mázsát eredményezett, a búzáé is 60 mázsa körüli érték lett. Ez országos átlagban jónak tekinthető. Az alföldi homokos, aszályos területeken a 20 mázsa körüli érték már jónak számít.
Alapos előkészületek
Már a téli hónapokban elkezdődött a géppark felkészítése. Javítási, hiánypótlási munkákat végeztek. A bő két hétig tartó munka logisztikáját kellett szinte napra pontosan kidolgozni. Mivel gyakoriak a tűzesetek, a katasztrófavédelmi hatóság szigorú tűzbiztonsági ellenőrzést tartott. Átvizsgálták a gépeket, nagy nyomású vizes tartályt kellett készenlétben tartani. Egy ekés traktor állt a búzaföld szélén. Tűz esetén ugyanis gyorsan körül kell szántani a gócot, hogy ne terjedjen tovább.
A háború nagyon megemelte a gabona árakat, de egyéb gondokat is jelentett
A szomszédban dúló háború világviszonylatban is felnyomta az árakat, ez önmagában a termelőknek nagyobb bevételt jelent. Emelkedtek a járulékos költségek is, például az üzemanyagok, növényvédő szerek, nem is beszélve a műtrágyáról. A mérleget majd ősszel lehet megvonni, akkor derül ki, mennyi lett a haszon.
A rangidős kombájnos
Dukai László valószínűleg nem csak a Kft -nél, hanem városunkban is rangidős aktív aratónak számít. 1980 -ban vett részt először a betakarításban, segédkombájnosként. Akkor még dolgoztak fülke nélküli, szovjet típusú kombájnok is. Elképzelhető, mekkora volt a hőség és a por. Innen jutottak el a klimatizált, elektronikus vezérlésű modern gépekig. Szerencsére nem voltak nagyobb meghibásodások. A jó szervezés eredményeként javítás, alkatrész csere miatt csak egy-két órát álltak a gépek. Régebben ez egy nap kiesést is jelenthetett. Az aratásnál pedig az idő nagy úr.