Idén ünnepelte fennállásának tizedik évfordulóját a Pannonia Bio Zrt., ami kiváló lehetőséget adott egy „kis” ünneplésre. A gondosan kialakított programnak köszönhetően egyszerre volt hasznos és kellemes az együtt töltött idő.
Fókuszban az elmúlt 10 év
Valahogy erre kerekíthetném ki a szeptember 29-én lezajlott rendezvényt, hiszen a beszédekből azért időről időre előbukkant a tény, hogy bizony már egy teljes évtizede dolgozik, fejlődik az a gyár, amit Mark Turley megálmodott.
Kezdetben senki nem hitt a víziójának, az álomnak, amit valóra akart váltani, kétkedve fogadták az emberek. Ma már azonban szinte elképzelhetetlennek tűnik, hogy ne legyenek jelen Magyarországon, Dunaföldváron, termékeikkel pedig 30 különböző ország piacán.
Az alapító, Mark Turley meglátta a lehetőséget abban, hogy Magyarországról a kukorica nagy része exportcikként kimegy, az ő álma megvalósításához azonban pont erre a terményre volt szükség. Az egész a bioetanollal kezdődött, mára viszont a termelési folyamatot már olyan szinten optimalizálták, hogy további termékeket is elő tudnak állítani, így született meg a: Pannonia Gold, a Pannonia kukoricaolaj (DCO), valamint a Pannonia Grow.
„Az üzem mára Európa legnagyobb biofinomítójává vált. A vállalat olyan új, innovatív bio-alapú termékek előállításán fáradozik, melyek nagymértékben szolgálják az emberek és az állatok egészségét.”
Mark Turley
Gyorsítósávot építettek a mezőgazdaságnak
A születésnapi rendezvényen sokan megszólaltak, a struktúrája is azt sugallta, hogy a múltból merítkezve haladnak a jövő felé. Szó esett az eddig eltelt évekről, a gyár jelenlegi működéséről, a levetített videókból kiderült, hogyan működnek együtt a gazdákkal, a partnereik miképpen vélekednek róluk.
Prominens személyek is a pódiumra léptek, hogy kifejezzék elismerésüket a cég irányába: felszólalt Süli János parlamenti képviselő, valamint Dr. Nagy István agrárminiszter is.
Természetesen szó esett az agrárium jelenlegi helyzetéről, változásairól, egy panelbeszélgetés keretei között cégvezetők és szakértők tartottak közös eszmecserét. A kerekasztal célja egyben az is volt, hogy a közönség számára feltett kérdésekre kapott válaszokról is értekezzenek, így arról is, hogy a jövő évben milyen mértékben fog csökkeni a kukorica termőterületek aránya.
A programot a Pannonia Grow eredményességét bemutató kutatás ismertetésével, valamint a termék bemutatásával zárták. A jövőről is szó esett persze, hiszen még idén üzembe helyeznek két növényifehérje-gyártósort: egy 60.000 tonna árpafehérje-koncentrátum – és egy 20.000 tonna kukoricafehérje-koncerntrátum kapacitásút további bővítési tervekkel.
Hódos Ferenctől megtudhattuk, hogy a „A növényi fehérjék előállítása évek óta stratégiai fontosságú terület Dunaföldváron az egyre növekvő élelmiszeripari igényeket szem előtt tartva. Évekkel ezelőtt több cégbe és saját K+F tevékenységük fejlesztésébe fektettünk be, amivel a gabonaalapú fehérjeinnováció élvonalába kerültünk.”
Ebéddel és networkinggel zárult a nap
A látványos előadásokat egy hatalmas előadóteremmé varázsolt sátorban nézhette végig az a többszáz ember, aki meghívást kapott a rendezvényre, köztük partenereket, gazdákat is egyaránt megtaláltunk. Az impozáns helyszínen természetesen az ebéd se maradhatott el, amit szintén nem apróztak el, kiváló menüvel, vendéglátással és ismerkedési, beszélgetési lehetőséggel zárult kora délután a nap.