A Hunyadi-sorozat az egyik legnépszerűbb történelmi ihletésű regényfolyam jelenleg Magyarországon. A szerző a 11 kötetes munka után végre Dunaföldváron járt. Az Országos Könyvtári Napok keretei között üdvözölhettük a Berze-Nagy Ilona Városi Könyvtárban Bán Mórt.
A szerző: Bán…
Igen-igen, szándékos az a sok pont a szerző nevét követően, ugyanis a civil életben Bán Jánosként találkozhatunk a szerzővel, mint az M5 csatorna igazgatója, újságíró, regényeit azonban Bán Mór néven jegyzi.
Szükségünk van a történelemre
A sorozat hamarosan a tizenkettedik kötetéhez érkezik, egy elég nagyszabású regényfolyamról van tehát szó, ráadásul a kötetek is elég vaskosak. Hunyadi János életét dolgozza fel a 15. századi Magyarország történetébe ágyazva, és az író reményei szerint egy izgalmas családtörténet része lesz majd.
A nagy hadjáratoktól a hétköznapok apró-cseprő ügyein át, a politikai intrikákon keresztül mindaz adja a regény erejét, ami meghatározta ezt a nagyon izgalmas korszakot.
A témája és ihletője maga a történelmi valóság, mindez regényes formában. De hogyan lehet mindezt hitelesen előkészíteni, megírni? A szerző már elég nagy könyvgyűjteménnyel rendelkezik a témában, hiszen a több mint 10 éves kutatómunka gyümölcseként rendelkezik forrással az akkori gasztronómiáról, öltözködésről, hadviselésről, építészetről is.
Mindez persze csak egy száraz adathalmaz lenne, Mór azonban megpróbálja életre kelteni, megidézni azt, hogy milyen lehetett egy hadjárat, egy csata, mit éreztek az otthon maradó asszonyok, leányok, hogyan élték meg azokat az emberpróbáló hónapokat, amíg egyáltalán nem érkezett hír a szeretteikről. Hogyan élt ez az ország egyáltalán? Milyen gondjai voltak nap, mint nap? Hogyan élte meg azt a fenyegetettséget, amit az Oszmán terjeszkedés jelentett?
Az olvasói visszajelzések alapján az írónak sikerült elérni a célját, átélhetővé vált a történelem, életre kelt a regényfolyam segítségével. A szórakozás mellett pedig észre se vesszük, hogy mennyit tanulunk, mennyi minden ragad ránk.
Corvintól Hunyadiig
Közismert, hogy a szerző eleinte csak egy regényt szeretett volna írni, méghozzá Corvin Jánosról, Hunyadi Mátyás törvénytelen fiáról. Róla szinte alig tudunk valamit, azonban Mórt megragadta ennek a karakternek a Shakespeare-i mélységű tragédiája, azé, aki ezer szállal fonódott össze a magyar állam bukásával, a Mohács felé vezető úttal. Arra kereste volna a választ, hogy ki volt ez a fiú, ez a fiatal herceg, aki úgy nőtt fel, hogy király lesz majd, mégis kisiklott az élete. Ő volt az első hős, akit a története középpontjába tervezett Mór, ám rá kellett jönnie, hogy nem érthetjük meg Mátyás király története nélkül. Végül elkezdett róla is anyagot gyűjteni, amikor újfent belátta, hogy a gyökerek nélkül nem megy, az ő története se érthető igazán az édesapja nélkül. Így kezdődött meg a Hunyadi-sorozat Jánossal, aki a tizenharmadik kötetben még biztosan főszereplője lesz a regénynek.
De, hogy mikor olvashatunk végre Corvin Jánosról? A szerző óvatos becslése szerint akár még a tizennegyedik kötetnek is Hunyadi János lesz a hőse, Mátyás élete pedig éppen ilyen izgalmas, hasonló számú regényt érhet meg.
Filmre viszik
Amikor belevágott az írásba, a szerzőnek volt egy elképzelése arról, hogy filmszerűen szeretné megírni a műveit, úgy, hogy az olvasó lelki szemei előtt életre kelljen a cselekmény. Ez duplán is sikerült, hiszen már folyamatban van a forgatása annak a 10 részes, nemzetközi produkciónak, ami a Hunyadi regényeket veszi alapjául. Ebben több száz színész, kaszkadőr kapott szerepet, így biztos, hogy hatalmas volumenű alkotás lesz, éppen úgy, mint a regényfolyam.
Egy biztos, a szerző számára fantasztikus érzés, hogy megfilmesítik a munkáját, a forgatóköny fejlesztésében igyekezett segíteni. Már csak azért is, mert a műveket ő ismeri a legjobban, valamint a korszakról is komoly tudással rendelkezik, ami jól jött, amikor meg kellett oldani egy dramaturgiai problémát. Izgalmas, mégis felemás élmény, hogy életre kelt a munkája.