Október elsején az idősek világnapját ünnepeljük, ennek apropójából ezen a héten hétfőn, harmadikán Dunaföldváron is így tettek. Hagyományosan a Dunaföldvári Gyermekjóléti és Alapszolgáltatási Központ felelős ezért a rendezvényért, a Dunaföldvári Művelődési Központ és Könyvtárral karöltve. A műsorról és a programról, valamint az idősek helyzetéről Jung Katit kérdeztük.
Hangulatos esemény
Ahogy beléptünk a művelődési központ ajtaján, már a nyüzsgésbe cseppentünk be, Jung Kati állt a terembe vezető ajtó mellett, rögtön meg is kérdeztem, hogy kérhetünk-e tőle egy interjút, hiszen erről feltétlenül többet kell megtudnunk.
Már az előtérben kézműves tökök, de ahogy beléptünk, feltűnt, hogy a színpadon most valami nagyon más, olyan varázslatos, csillogó, de mégis nagyon ízléses. Nem mellesleg a kisteremben is hasonló dekoráció került, ami Simonné Hella keze munkája.
A székek gyorsan teltek, voltak, akiket busszal hoztak: a Magyar Máltai Szeretetszolgálat Dunaföldvári Önkéntes csoportja és a Dunaföldvári Gyermekjóléti és Alapszolgáltatási Központ tanyagondnoki szolgálata fogott össze annak érdekében, hogy mindenki bejusson az előadásra, így például a két idősotthon lakói is jelen tudtak lenni.
Örökzöldek
Az első színpadra lépő Horváth Zsolt, Dunaföldvár polgármestere volt, aki köszöntötte a megjelenteket, ezt követően kezdődhetett a műsor, ami idén már második éve a művelődési központ szervezését dicséri. A Fedák Sári Színház érkezett Dunaföldvárra azzal a feltett szándékkal, hogy olyan dalokkal örvendeztesse meg a közönséget, ami nem csak a szívükhöz, de ifjúságukhoz is szól. A fogadtatásból ítélve nem is tévedtek, tudták, hogy mivel érdemes ide készülni. Egy kis különlegességet is hoztak magukkal, hiszen a párosnak egy kabaréműsora is van, ebből adtak elő egy jelenetet, amihez a közönségből kértek fel valakit, hogy a segítségükre legyen. Választásuk pont Simon Istvánra, az egykori református lelkészre esett, aki, mint eskető pap lépett színre egy kissé nagyot halló, idős pár újra házasodása ügyében. Mondhatjuk, hogy szerencséjük volt, hiszen nem csak jó előadót találtak, de még a házasságkötés is hiteles volt.
A műsort követően jöttek a finom falatok, a kisteremben feldíszített svédasztal várta a vendégeket. Különféle szendvicsek és megannyi sütemény sorakozott fel, amelyek elkészítésében az alapszolgáltatási központ ellátottjai is szerepet vállaltak.
Az idősek helyzete Dunaföldváron
Az idősek világnapja egy kiváló alkalom arra, hogy az ünnepeltek helyzetéről is beszélgessünk egy kicsit, főképpen arról, hogy városunkban ez miképpen van.
Kati úgy tapasztalta, hogy Dunaföldváron nagyon jól kiépített a szociális ellátó rendszer, főleg az idősek vonatkozásában. Az önkormányzat működteti például a tanyagondnoki szolgálatot, ami nem kötelező önkormányzati feladat, de így biztosítja, hogy a tanyán élő, nem csak idős emberek is hozzá jussanak azokhoz a szolgáltatásokhoz, amelyek a külterületi elhelyezkedés miatt nehezen elérhetőek. Ettől az évtől mindez ráadásul az alapszolgáltatási központhoz tartozik, ami nagyon jó döntésnek bizonyult hiszen így össze tudják hangolni a szolgáltatásokat, több mindent tudnak biztosítani egy idős embernek.
Hozzájuk tartozik a szociális étkeztetés is, ami nagyon népszerű, jelenleg 170 ellátottjuk van városi szinten. Működik emellett az idősek nappali ellátása és a házi segítségnyújtás, utóbbi teszi lehetővé azt, hogy az idős ember -némi segítséggel – minél tovább az otthonában tudjon maradni, és ellássa önmagát.
Május óta kapcsolatban vannak az Élelmiszerbankkal, akik révén az élelmiszermentő akció keretei között a Penny áruházakból megmaradt élelmiszereket a szegény, rászoruló és így az idős, rászoruló korosztály számára is ki tudják osztani, ezzel is hatalmas segítséget nyújtva.