Október első hetében az Országos Könyvtári Napok programjai mellett óvodásokat és kisiskolásokat is vendégül láttak a Berze-Nagy Ilona Városi Könyvtárban, ahol a gyerekeknek egy különleges foglalkozásban lehetett része.
Érzékszínház
Két évvel ezelőtt tartottak először érzékszínházat a könyvtárban, az Én könyvtáram program keretein belül kaptak úgynevezett jó gyakorlatokat, amelyeket máshol már megvalósítottak és jól beváltak. Ezek között találták meg ez a módszert is. Másrészről pedig a cserkészektől is lestek egy kicsit, akik már régóta dolgoznak ezzel a mesefeldolgozási eszközzel.
A járványhelyzet utáni első könyvtári táborban vették először elő az érzékszínház koncepcióját, ami azonnal elnyerte a gyerekek tetszését. Többféle mesét feldolgoztak már így és rendszerint nem marad el a siker.
Így működik
Egy-egy mesét vagy részletet vesznek lényegében mondatról mondatra, bekötik a gyerekek szemét és látni nem látnak, csak a többi érzékszervükkel tapasztalják meg a mese különböző eseményeit. Ezeket persze különböző praktikákkal, eszközökkel tudják megvalósítani számukra.
Ezúttal a Szegény ember a vásárban című mesét adták elő, ami egy nagyon kedves történet, egy vásári árus és egy kiscica történetét meséli el. Használtak földet, kavicsot, vékony pallót, vizet, plüss cicát, kalapot és „nehéz” táskát is, amivel a vándor útra kel a vásár felé. Mindezt annak érdekében használták, hogy arra a pár percre valóban életre kelljen a történet a gyerekek számára.
Papírszínház
Nem csak érzékszínházzal találkozhattak a gyerekek, hanem az úgynevezett papírszínházzal is, ami egy ősi japán módszerrel készült színház, és egy fa szerkezetben helyezkedik el. Gyakorlatilag papírlapokon elevenedik meg a színdarab, mondjuk egy népmese, amit lényegében felolvasnak. Eközben a gyerekek képeken láthatják a történéseket, így elevenedik meg a történet a könyvtár gyermekolvasó termében. A papírszínház is nagy élmény a gyerekek számára, legyenek kicsik vagy nagyok.