Kilencven éve született Gábor Pál filmrendező, aki városunkban élte gyermekéveit.
A Népszerű tudomány előadássorozat nyitó előadása volt
A művelődési ház által szervezett, valóban népszerű előadássorozat őszi nyitánya Réz András, a jeles filmesztéta előadásával indult. Az esztéta szerint kissé méltatlanul keveset beszélünk a nemzetközileg is elismert rendezőről. Ennek több oka is van. Idővel változnak a kultúrpolitikai nézetek, értékek. Maga a rendező is egy szerény, de igen művelt, humánus ember volt, aki kerülte a reflektorfényt, inkább munkájával igyekezett szólni az emberekhez, a nézőkhöz. A filmszakma olyan világ, ahol sokáig és igen intenzíven jelen kell lenni. Korai halála szűkre szabta számára ezt az időt. Legismertebb filmje világsiker volt, ötven országban vetítették.
Az Angi Vera több nemzetközi fesztiválon nyert különféle díjakat
Réz András szerint ez meglepő volt. A film az ötvenes évek kommunista diktatúrájában játszódik, és igen szemléletesen adja vissza ennek az embertelen korszaknak a hangulatát, az emberi moralitás hullámzását, a taktikát a létezésért, az érvényesülésért vívott harcban, sokszor megalkuvással, vagy megtisztulással. A film igazi súlya, hogy olyan országokban értékelték és méltányolták, ahol fogalmuk sem volt az embereknek a kommunista diktatúrák lélektanáról. Ebben a filmben kitapintható, hogy a rendező gyermek- és ifjúkori tapasztalataira is alapozott. Kisvárosi paraszt-polgári karakterek jelennek meg benne. Gábor Pál rövid ideig dolgozott az akkor épülő Sztálinvárosban is.
Nem csak egyfilmes rendező volt
Az Angi Vera előtt és után is voltak sikeres és tartalmas filmjei. Ilyen például az 1968-ban készült Tiltott terület című film, mely finom, groteszk torzképet rajzol a hatvanas évek hazai valóságáról. Az Angi Vera hatalmas sikerét soha nem tudta megismételni, vagy felülmúlni. Ez kissé megtörte lelkesedését, ambícióit, de volt még nagyon sok ötlete, elképzelése. A nyolcvanas években amerikai, olasz stábokkal dolgozott együtt. Munka közben, Rómában érte a halál.
1 thought on “Réz András filmesztéta előadásával emlékezett városunk neves szülöttére, Gábor Pálra”