Dr. Mihalec Gábor párterapeuta előadását nézhették meg az érdeklődők a Berze-Nagy Ilona Könyvtár emeleti termében. A program a Pannonia Bio, valamint a Dunaföldvár Család-és Gyermekjóléti Szolgálat és Alapszolgáltatási Központ támogatásával jöhetett létre, egyben egy sorozat része is.
A sorozatból
Kezdjük talán az elején, azzal, hogyan is jöhetett létre ez az előadás. A Pannonia Bio Zrt., valamint a Család- és Gyermekjólléti Szolgálat támogatásának köszönhetően valósulhatott meg ez a programsorozat, aminek utolsó részét december 8-án, csütörtökön este 18:00 órakor láthatjuk majd, amikor is Dr. Orováné Csatári Ildikó szakpszichológus érkezik hozzánk, „Én, a családom és a covid” című előadásával.
Dr. Mihalec Gábor
Ha rákeresünk a nevére a következőket találjuk: párterapeuta, nemzetközi előadó és tréner, kapcsolati sikerkönyvek szerzője. Hozzá köthetjük Magyarország első, tudományosan is igazolt hatékonyságú párkapcsolati tréningjét, a Gyűrű-kúrát, de ő készítette el az első karanténkutatást is 1255 fő bevonásával. Utóbbiban azt vizsgálta, hogy mit tesznek másképp a válsággal sikeresen és sikertelenül megküzdő párok – ennek eredménye lett a Viharálló szerelem című kötet, amit 2021-ben a Házasság Hete hivatalos könyvének is megválasztottak.
7 kulcs a viharálló szerelemhez
A karizmatikus előadó le sem tagadhatná a szakmáját, de, hát nem is kell neki, sugárzik róla, hogy szereti a munkáját, szeret segíteni. A Viharálló szerelem című könyvét a karantén ihlette, először az a temérdek idő, ami rászakadt, aztán az, hogy látta, a párok mennyivel másképpen működnek így, hogy a négy fal közé kényszerültek. Kutatásokat végzett, így alkotta meg azt a 7 lépcsőt, ami egy viharálló kapcsolathoz vezethet, hiszen a pozitív mintázatokat elég CTRL+C – CTRL+V lemásolnunk!
- Az érzelmek megosztása: Ez talán a férfiak számára a legnehezebb, hiszen őket jellemzően úgy nevelték, hogy katona dolog, a fiúk nem sírnak, így az érzelmeiket sem osztják meg. Pedig legyen az pozitív vagy negatív érzelem, azok közelebb hozzák a párokat, míg az érvek eltávolítanak. Gábor is azt tapasztalta a párterápiás ülései során, hogy már az is közelebb hozta a párokat, hogy beszéltek az érzelmeikről.
- Maradjunk higgadtak: Az emberek nyomás helyzet alatt felmentést adnak magunknak a nyers modorra, a durvaságra, a csúnya beszédre – 100-as pulzus felett elkezdjük torzan látni a dolgokat, elveszítjük a humorérzékünket. Fontos, hogy egy nehéz szituációban is törekedjünk arra, hogy odafigyeljünk a tudatos légzésre, ideges állapotban ugyanis hiperventillálunk. Azzal, hogy kényszerítjük magunkat egy nyugodtabb tónusra, a hangunkat is lejjebb visszük, ami így mélyebb, lassabb és hangsúlyosabb lesz, a testünket arra ösztökéljük, hogy újratervezzen, mi pedig lejövünk a plafonról.
- Intimitás: Stressz hatására természetesen ez is megváltozik, az átlaghoz képest a nőké csökken, a férfiaké pedig megnövekszik. Magyarul keletkezik egy szakadék a két fél között, ami konfliktushoz vezethet. A megoldás az lehet, ha az elutasító fél képes arra, hogy a szexuális kezdeményezést úgy utasítsa el, hogy közben a másik számára ez az élmény élvezetes legyen. Tehát kifejezze az érzéseit, elmondja, hogy most nem érez kedvet hozzá, de cserébe felajánl egy kedvező alternatívát, valamint előtérbe helyezi, hogy pontosan mikor beszéljék meg újra ezt a kérdést.
- Megtakarítás: Egy válsághelyzet mindig megmutatja a tartalékainkat is, így van ez pénzügyi tekintetben is. Ilyen jellegű hiány esetén ugyanis gyakran terítékre kerül az alkohol, sőt a fizikai erőszak is a párok között.
Azonban a megtakarítás, a takarékosság is lehet egy gondolkodásmód – az, hogy a párok előre tesznek félre, nem pedig akkor, ha maradt. Jegyzik a kiadásokat, hó végén pedig mérlegelik, hogy az elköltött összeg tételre pontosan igény vagy szükséglet volt-e, ez pedig egy teljesen új látásmódot nyithat meg a párok számára. Hiszen bármilyen szakaszban is vagyunk, most van itt az idő a megtakarításra. - Rend és ápoltság: Ahogy mi magunk és ahogy a környezetünk kinéz, jelentős összefüggésben van azzal is, hogyan érezzük magunkat, sőt a kapcsolatunkra is kihatással van. Gyakran fel-feltűnő jelenség az is, hogy inkább a nők a vita hevében takarítani, rendet rakni kezdenek. Ez azért van, mert valami olyasmi történik velük, amit nem tudnak kontrollálni sokkal jobban érzik magukat akkor, ha csinálhatnak valamit, amit viszont igen.
- Érzelmi elérhetőség: Ez nem egy ma eldöntöm és holnap megcsinálom típusú dolog, hanem sokkal inkább egy ma elkezdem és egy hónap múlva már látom a jeleit jellegű kulcs a karikán. Az érzelmi elérhetőséget ugyanis érezzük a másikon és persze mások is rajtunk. Mi a másik érzelmeinek hullámzására reagálunk, ahogyan mások, a párunk is a miénkre.
- Remény faktor: Remény az, ami akkor is a továbblépésre ösztönöz, amikor nem tudom, hogyan tovább.
Ha jön a következő válsághelyzet a kapcsolatban és megállapítjuk, hogy bizony már megint semmi nem változott, emlékezzünk arra – kérte a jelenlévőket a szerző – hogy: automatizált a kapcsolatunk, az, ahogyan most működik. Nyomás alatt a régi mechanizmusok kapcsolnak be, minden változtatásnál tiltakozni fognak a régi automatizmusok.
Azonban ez nem baj, mindenki átéli és egyszer csak az új lesz a normális.