Az irodalmi kávéház idén ismét a Berze-Nagy Ilona Városi Könyvtárban kapott helyet, ezúttal az idén 100 éve született Nemes Nagy Ágnes került a középpontba.
Az irodalomtörténész szemében
Az este másik főszereplője Dr. Hernádi Mária volt, aki irodalomtörténészként pályafutása jelentős részében az írónővel foglalkozott, az idei évben is számtalan előadást tartott a témában. A költőnő jelentősége nem vonható kétségbe, azonban nem kapta meg azt az elismerést, ami kijárt volna neki. Ezért is jó látni, hogy országszerte előtérbe került az idei évben Nemes Nagy Ágnes.
Kimondani, s elrejteni
Az előadásának címe is egy verséből származik, költészetét azonban érdemes kettéválasztani, hiszen sokáig csak gyerekverseket írhatott – a legtöbben ezeket ismerik.
Elmélkedve
Mit kéne tennem? Nem tudom. A kezem összekulcsolom. Ülök az ágyon szótalan. Hová is ejtettem magam? Összefonom ujjaimat. Ennyi maradt: a mozdulat A hitből, és gályára vont Őseimből maradt a csont. Hová forduljon hát az ész? Pedig jó volna szégyenét A szóval, mely megsejteti, Kimondani, s elrejteni. |
Nemes Nagy Ágnes Kossuth- és József Attila-díjas költő, műfordító, esszéíró. A Digitális Irodalmi Akadémia 1998-ban posztumusz tagjává választotta. Szakdolgozatát Babits Mihály költészetéből írta, munkájára ő és József Attila kozmikus magánya is hatással volt, szövegei drámaiak, de nem jár tragédiával egy-egy alkotás vége.
A kemény diktatúra éveiben Nemes Nagy Ágnes többnyire csak műfordítóként publikálhatott vagy gyerekverseivel jelenhetett meg. 1946-tól a Köznevelés című pedagógiai folyóirat munkatársa, 1954-től pedig négy éven át a budapesti Petőfi Sándor Gimnázium tanára volt. 1958-tól szellemi szabadfoglalkozású íróként dolgozott.
Fiatalon, első kötetével elnyerte a Baumgarten-díjat (1948), első válogatott kötetéért kapta a József Attila-díjat (1969) és életművének elismerésére a Kossuth-díjat (1983). Halála után, 1997-ben Lengyel Balázzsal közösen megkapta Izrael Állam „Yad Vashem” kitüntetését, mert a holokauszt idején azon bátrak és igazak közé tartozott, akik biztonságuk kockáztatásával védték, bújtatták és mentették az üldözötteket.
Életműve elérhető a Digitális Irodalmi Akadémián. *
*Forrás: Képmás.hu
Tea, süti és versek
Egyetlen irodalmi kávéház sem lehetne teljes némi forró ital és finom sütemények, pogácsák nélkül. Bár a borongós időben nem volt kedve olyan sok embernek kimozdulni, ezúttal is egy hangulatos estét tölthettek együtt az irodalom kedvelői.