A megyei polgárőr koordinátorok találkoztak városunkban decemberben. A gyűlés egyik fontos eredménye volt, hogy megtárgyalták azt a 12 pontot, ami tartalmazza többek között azt is, hogy mit jelent polgárőrnek lenni.
Sokan részt vettek a gyűlésen
Az egykori Duna Étterem adott otthont annak a találkozónak, amelyen az Országos Polgárőr Szövetség elnöke, Dr. Túrós András is részt vett.
Kiemelt figyelmet fordít az OPSZ (Országos Polgárőr Szövetség) a koordinátorokra, akikből Tolna megyében jelenleg 7 van – tudtuk meg Széles Jánostól, a Tolna Megyei Polgárőr Szövetség elnökétől. Az ő szerepük az, hogy közvetlenül az elnökség, a vezetőség és az egyesületek között hozzák és vigyék a híreket – ők tulajdonképpen egy közbeeső szervezet.
A koordinátorok mellett meghívást kapott 5 nagyváros és 5 kisebb település vezetője is, de megyei bizottsági tagok is megjelentek, így lett a résztvevők száma 40 fő körüli.
Budapestről érkezett egy előadó, Dr. Nagy-Juhák István ezredes úr, de a megyei főkapitány is a megjelentek között volt.
A polgárőrség megint előtérbe került, nagyobb az igény rájuk, ez egyértelműen megmutatkozik: a téli viszonyok, a falopások, a háború kapcsán is.
Az előadást érdeklődő tekintetek figyelték.
A megyében már régóta követik az új irányzatot, igyekeznek mindig a jövőbe tekinteni.
A 12 pont
Ezek a pontok leírják, hogy melyek a polgárőrségtől elvárt feladatok és mi az, amiben segítenie kell a szakavatott szervek munkáját. Ezeket természetesen nem csak ismertették a megjelentekkel, de meg is beszélték velük. A pontok tulajdonképpen erre az átmeneti időszakra vetítve fogalmazódtak meg, ami többek között a háborúval, az inflációval és az energiaválsággal van összefüggésben.
Arra jutottak, hogy nehezebb körülmények között fog működni a polgárőrség az elkövetkezendő időben.
A 12 pontban megjelenik, hogy továbbra is számítanak Magyarország kormányának stratégiai partnerségére, szeretnének résztvenni biztonsági-stratégiai programjának megvalósításában, ezzel párhuzamosan azt is elvárják, hogy a kormány gondoskodjon a polgárőrség működéséről.
A második pont a hazafiasságról, a lokálpatriotizmusról szólt, nagyon fontosnak tartják azt is, hogy ebben a nehéz időszakban is megmaradjon a polgárőrség egysége. Természetesen vannak nehézségeik, emiatt kérik a tagjaikat, hogy legyenek takarékosak, a szolgálatba elsősorban ne autóval, hanem például gyalogosan vagy kerékpárral jelenjenek meg.
Felhívták a tagok figyelmét arra is, hogy a fiatalítás mennyire fontos, erről a Tolna megyei elnök is úgy nyilatkozott, hogy bíznak abban, hogy egy technikailag is fejlett polgárőrség a fiatalokat is vonzani fogja, ezért fektetnek be pl. drónokba is. De természetesen az idősebb polgárőrökről való gondoskodás is előtérbe került.
A polgárőr egyesület legyen a település közös tere, vagyis tartsanak olyan rendezvényeket, amelyek közösségszervező erejűek lehetnek. Fontos továbbá az is, hogy felmérjék, kik azok a környezetükben, akik támogatják a polgárőrséget, és alakítsák meg a polgárőrök baráti körét településenként.
Mindezekhez még szükség van a hitre, a szívre, a polgárőr hivatástudatra.
A 12 pont tehát azt szolgálja, hogy továbbra is működni tudjon a polgárőrség és szolgálni tudják a nemzet és a települések biztonságát.