Kézimunka, ez Wolfné Erzsi igazi szenvedélye. Párját ritkítóan hímez, kiállításokra viszi a munkáit, az elmúlt időben pedig előszeretettel készít gyöngyfestéssel, gyémántkirakóval is különféle dekorációkat.
Így készülnek a kézimunkák
15-20 éve foglalkozik ezzel, azóta, amióta rokkantnyugdíjas lett. Nincs olyan, amit ne tudna megcsinálni, legyen ez igaz a hímzésre, vagy a gyöngyökből készült tárgyakra, amit egyre többen kérnek tőle mostanság. Kész műhelye van, a hatalmas asztalon is éppen gyöngyök hevertek szépen rendezetten, színek szerint válogatva.
Kalocsai, matyó, karádi, szűrt hímzés – mind megtalálható a repertoárjában.
Mindent, amit tud, saját maga sajátította el könyvekből, a nagymamájától. Máshonnan nagyon nem is tudta volna, hiszen helyben nincs kézimunka csoport, míg például külföldön, a Vajdaságban ez sokkan inkább jellemző. Ahol nemrég kiállított, ott is több csoport munkáját mutatták be.
Legelőször a keresztszemes hímzést sajátította el, még a nagymamájától tanulta és a mai napig használja is ezt a tudást, hiszen szereti. Hasonlóképpen érez a lánchímzéssel kapcsolatban is, valamint kint megtanulta a boszorkányöltést és a láncöltést is. Azért is szeret ellátogatni a Vajdaságba, mert ott mindig el tud sajátítani egy-egy új technikát, hiszen ott nem ismerik pl. a kalocsai hímzés titkát. Egy-egy ilyen rendezvény azonban lehetőséget ad a kölcsönös tanulásra. A meghívásos rendezvényeken minden kiállítónak egy 25 négyzetméteres falat kell megtölteni, mindegy, hogy milyen hímzéssel, de bizony annak tele kell lennie. Számos szép eredménnyel rendelkezik már Erzsi, amit ezeken a rendezvényeken szokott például begyűjteni.
Keresi a kihívást a munkában
Rengeteg mintája van, olyan is akad a gyűjteményében, ami már 40-50 éves, ha valaki hímzést kér tőle, akkor mindig leteszi elé ezt a válogatást, hogy az alapján tudjanak dönteni mit is szeretnének pontosan.
Nem csak hímzéssel foglalkozik, hanem sablon készítéssel is, bár szokott sablonokat vásárolni is.
Ez nem kifejezetten egy olyan munka, ami hamar elkészül, bizony egy-egy minta kihímzése igencsak időigényes – a jó munkához idő kell. Azt gondolhatnánk, némi rutin és már szaladnak is ki a kezünk közül a munkák, pedig egy ilyen aprólékos és precíz munkához kell a türelem, és az idő is komoly tényező. Arról már ne is beszéljünk, hogy micsoda anyagigénye van egy-egy hímzésnek – szinte falja a fonalat egy-egy alkotás.
A színek autentikus használatát, vagyis, hogy egy-egy mintát csak egyféle színből készítenek már nem igazán tartják, a modern hímzés értelmében ugyanis az alkotók is teljesen szabad kezet kaptak, arról ne is beszéljünk, hogy a megrendelő ízlésvilága tükröződik a hímzéseken is. Persze vannak Erzsinek is olyan sablonjai, amiben még benne van, hogy melyik részhez pontosan milyen színkódú fonalat kell használni.
Van benne gyűjtői vágy is – keresi a sablonokat, ez segít neki megújulni, megtalálni az újító erőt, a frissességet a munkában. Szoktak cserélgetni a kiállításokon is, de az interneten keresztül is jutott már nagyszerű darabokhoz. Olyan is akadt már nem egyszer, hogy valaki örökségből megmaradt mintát, félig kész hímzést vagy fonalat hozott el neki, ezeket is mind szívesen fogadta.