Városunk ikonikus jelképe a Halászcsárda, ahol két miniszterelnökünk is megfordult.
Országszerte ismert
Bármerre járunk hazánkban, ha kiderül, hogy Dunaföldvárról érkeztünk, szinte mindenkinek a Halászcsárda jut eszébe ahol valamikor finom halászlevet evett. Ebben erősítette meg szavaimat Gábriel Gabriella, a halászcsárda tulajdonosa. Ha kiderül róla, hogy honnan érkezett, rögtön szóba kerül a híres vendéglátóhely. 1969-ben nyílt meg, s a kedvező földrajzi fekvés és a színvonalas vendéglátás következtében egyre ismertebbé vált. Napjainkban hétvégeken nem ritka a telt ház. Napokkal előtte asztalt kell foglalni.
Szoros a családi kötődés
A Gábriel család városunkban ismert és nagy tekintélynek örvendő vendéglátós dinasztia. Gabriella nagyszülei a nyitáskor itt dolgoztak. 1989 -ben édesapja, Gábriel Sándor lett az üzemeltető, majd a privatizáció lehetőségét kihasználva a család tulajdona lett az étterem. Új beruházások, modernizálás következtében a forgalom és az ismertség a kilencvenes évektől tovább nőtt.
A halételekből igen bő a választék. A hagyományos ételek mellett a modern ízvilág is jelen van az étlap kínálatában. Gabriella büszke arra, hogy alapvetően a nagyapa receptjei alapján készülnek az ételek jelenleg is. Minden a konyhában dől el. Meghatározó az alapanyagok minősége, a fűszerezés. Hagyomány a családban, hogy valaki közölük mindig a konyha közelében legyen. Így tette ezt édesapja, s jelenleg édesanyja is. A legkeresettebb napjainkban is a harcsa – ponty halászlé. De ugyancsak fogy a rántott ponty. Szerinte itt a Közép-Duna vidéken a halételek ízvilága nagyjából hasonló, példának említette a baracsi, vagy a dunakömlődi csárdákat.
A covid-járvány nehéz időszakot hozott
A két év alatt hol teljesen bezártak, hol kinyitottak, de csak elvitelre főztek. Gabriella számára lehangoló látvány volt, mikor az ablakból kitekintve azt tapasztalta, hogy a vendégek a csomagot felbontják, és az autóban, vagy a Duna-parti lépcsőn ülve fogyasztották el. A járvány múltával a régi rend szerencsére néhány hét alatt visszaállt. Az ételek minősége mellett nagy gondot fordítanak a hely esztétikumára és a személyzet képzettségre is. Noha a festői Duna-part látványa adott, a csárdát és környékét is folyamatosan igyekeznek meg- és felújítani.
Forgalmukat a kettősség jellemzi. Hétköznapokon az átutazó vendégeké a főszerep. Rövid időt töltenek itt, sietnek tovább. A hétvége főleg az asztalfoglalós családoké. Hosszabb ideig maradnak, többet is fogyasztanak. Zártkörű rendezvényeket nem vállalnak, de szívesen otthont adnak 8-10 fős családi rendezvényeknek.
Hosszú az illusztris vendégek listája
A csárda büszke arra, hogy nagyon sok közéleti híresség megfordult náluk, például politikusok, színészek, énekesek, művészek, sportolók. Érdekes, hogy a magas rangú politikusok bejelentés nélkül érkeznek. Így történt ez Gyurcsány Ferenc és Orbán Viktor kapcsán is, akik miniszterelnökségük idején toppantak be meglepetésszerűen kíséretükkel együtt. De járt náluk az utóbbi években Kövér László, Szijjártó Péter is. A művészek listája is hosszú, Koltai Róbert, Tokodi Ilona, csak két név a legismertebbek közül. Az ismert színházi szakember, a dunaföldvári születésű Böhm György szinte kötelességének érzi, hogy betérjen, ha erre visz az útja. Rendszeresen megfordulnak náluk népszerű együttesek, visszatérő vendég az Irigy Hónaljmirigy gárdája. Bejelentkeznek foci-, kézilabda csapatok. Beszélgetésünk során a jövő is szóba került. Gabriella kissé elgondolkodott. Az ünnepi, karácsonyi forgalom még jó volt. De a gazdasági nehézségek és az infláció bizony érezteti hatását. A hírnév és a régi tradíciók viszont remélhetőleg a jövőben is sok vendéget ültetnek a csodálatos panorámájú csárda asztalai köré.