A Magyar Királyi Testőrség történetéről tartott előadást Monostoriné Szeleczky Gabriella, aki városunkban töltötte diákéveit és ifjúkorát.
Férjével alkotnak kutató párost
Gabriella a helyi gimnáziumban érettségizett a nyolcvanas évek közepén. Az ELTE főiskolai karán szerzett diplomát történelem – magyar szakon 1992-ben. Jelenleg a fővárosban tanít és történész férjével együtt kutatómunkát folytat. Témájuk a Magyar Királyi Testőrség múltjának feldolgozása. Az előadás is erről szólt. Gabriella diplomamunkája kapcsán került fókuszba a testőrség. Munkája során derült ki, hogy mennyire ismeretlen e katonai szervezet múltja, története. Férjével együtt dolgozzák fel azóta is a témát. A kilencvenes években szerencsére még sikerült volt királyi testőrökkel személyesen is találkozni, interjúkat készíteni. Több mint hetven személyt értek el, sokat közülük külföldön. Levéltárakban, a honvédelmi minisztériumban kutatnak jelenleg is dokumentumok után.
Katonai és protokolláris szervezet
A kezdet a XVIII. századra nyúlik vissza. Mária Terézia királynő Bécsben alapított testőr iskolát magyar nemes ifjak számára, részben azzal a céllal, hogy a császárvárosban töltött idő alatt tanuljanak, művelődjenek. A katonai képzés mellett idegen nyelveket tanultak, protokolláris szokásokat, általános műveltséget. Még táncóráik is voltak. Később a budai királyi palota biztosítása volt a feladatuk. A királyság megszűnése után a kormányzó Horthy Miklós személyét és a fontosabb kormányzati intézményeket őrizték a Várban. Békeidőben főleg protokoll feladatokat láttak el. 1930-ban, a földvári híd avatásakor, ahol Horthy is jelen volt, a testőrség biztosította az ünnepi eseményt. Itt említette meg Gabriella, hogy munkája során még nem találkozott dunaföldvári kötődésű testőr nevével, de nincs kizárva, hogy valamikor előbukkanhat ilyen név.
Csak a testőrség szállt szembe a német megszállókkal
A második világháború idején a szervezet katonai feladatai kerültek előtérbe. Erdély visszacsatolása után megalakult a Székely Szakasz, mely felfegyverzett katonai egység volt. Felállították a testőr lövész századot is. 1944 március 19-én, a német megszállás napján a testőrségnek több órára sikerült megakadályozni az SS egységek behatolását a várba. Ez idő alatt több németellenes politikusnak sikerült elmenekülnie, akik valószínűleg német fogságba estek volna. Október 16-án, a sikertelen kiugrási kísérlet napján szintén ellenállást tanúsítottak, de a kormányzó német letartóztatását nem tudták megakadályozni. A kommunista diktatúra idején a testőrség jelképesen megszűnt, noha a honvédség szervezeti egységében a jogutód díszszázad megmaradt. A jelenlegi Palotaőrség az államfőt, a köztársasági elnök személyét és a várbeli palotát őrzi.