A Kertbarátok Városvédő Egyesület Téli esték előadássorozatának legutolsó előadásán Filus János kertészmérnök érkezett Dunaföldvárra.
Előtérben a Kunsági borvidék
Az ország egyik legnagyobb borvidékének jelene és megújulási lehetőségei, innovációi kerültek a hétfői előadás fókuszába. A program során az előadónk a szüretet, az évjáratot, ezen belül is a Kunsági borvidék 2022-es szüretét értékelte a rendelkezésre álló országos adatok alapján. Kitért az ágazat feladataira, problémáira, a Kunság jövőjének lehetőségeire. Érdekes elemzés volt, ahogyan az előadó a szőlőtermesztők és a borászok életkorából próbált országos viszonylatban is következtetéseket levonni az ágazatban tapasztalt vagy bekövetkező változásokkal kapcsolatban.
A várt adatokat hozta az elmúlt évjárat, a Kunság különösképpen, amely nagy területen, és önállóan működik. Nem csak az ott termelt szőlőt dolgozzák fel, de szükségük van arra, hogy pluszban vásároljanak.
Az ország borforgalmának közel a fele ide köthető, míg az ország szőlőterületének csak közel egyharmada.
Az előadás során olyan általánosságok is elhangzottak, amelyeket helyben is hasznosítani tudtak a gazdák, nem területspecifikusak (hiszen, mi más borvidéken élünk). Természetesen kérdezni is tudtak a résztvevők, amivel éltek is, sőt volt, aki a saját borával érkezett, hogy arról kérjen véleményt. A szervezőkön keresztül elérhetőséget kaptak a termelők, így ezután is bármikor nyugodtan felkereshetik az előadót.
Filus János, kertészmérnök
Kiskőrösön tanít, Kaskantyún él, ő maga is aktívan foglalkozik borászkodással – a családi gazdaságuk 10 hektár szőlőt gondoz. A rezisztens fajták közül a biankát és a kunleányt, a vinifera fajták közül pedig a kövidinkát, a generosát, pozsonyi fehéret és a cserszegi fűszerest készítik nagyobb mennyiségben, melyek teljes egészében jellemzőek a területre.