Élettel telt meg a Berze-Nagy Ilona Városi Könyvtár február 7-én, kedden este, hiszen Széles-Horváth Anna tartotta meg mesekönyvének bemutatóját. Az eseményen a szerzővel Varga Kitti gyermekirodalmár, a MeseTérkép egyik alapítója beszélgetett.
Az első mesekönyv
Széles-Horváth Anna előtt már egészen kisgyermek korától kezdve egy cél lebegett, mégpedig, hogy írhasson. Nagyjából hatodikos lehetett, amikor elhatározta, hogy újságíró lesz belőle, az álom pedig valóra is vált: már több platformon is publikálta írásait. Ilyenek voltak a pszichoforyou.hu, a Nők Lapja, jelenleg pedig a WMN szerzője. Mindemellett egy saját podcast műsor elkészítésébe is belevágott, ami a Szülői igazolás címet kapta, nemrég pedig kiadták első mesekönyvét is, ami az Álompor a Holdon címet kapta.
Három gyermek édesanyja, férje, Széles Dani révén került Dunaföldvárra. Bár mesekönyvet írt, a sajátjai is csak akkor szereztek róla tudomást, amikor már kiadták. Sokan meglepődnek rajta, hogy nem is tesztelte rajtuk, sőt, a mesét elsőként édesapjuk olvasta el a gyerekeknek. A siker azonban nem maradt el, Anna otthon is csupa pozitív visszajelzést kapott.
A könyv születése
A könyv még 5 éve született meg, középső gyermeke akkor még csak féléves volt. A történet lényege, hogy a főszereplő kisfiú nem szeret aludni. Ezzel a problémával gyakran találkoznak a kisgyermekes szülők – többek között ez adta a motivációt, ihletet.
2017. augusztusa környékén kezdte el írni a könyvet, ami pár hónappal később készült el. A szerző az első verziót egy pályázatra küldte el, illusztrációkkal kísérve, amelyek elkészítésére egy kedves ismerősét kérte fel. A mese nagyon jól szerepelt, az első rostán a 200 jelentkezőből bekerült a legjobb 9 közé, amikor is Anna kapott maga mellé egy másik illusztrátort a pályázók közül.
Kettejük együttműködéséből nagyon szép anyag született, azonban végül nem ők nyertek. Anna a pályázat elkészítése során elnézett egy fontos kitételt, így az is komoly fegyvertény, hogy a zsűri ennek ellenére befogadta és tovább vitte a munkáját. Nyerhetett volna? Már sosem tudjuk meg, de nem is érdekes. A végén nagyon hasznos tanácsokat kapott, amelyeket beledolgozott a könyvbe, sőt szerkesztőket is felkért, hogy segítsék a munkáját.
A végleges verzió elkészülte két – három év volt, igaz, sokat pihent a fiókban is, amit egyáltalán nem is bánt a szerző, úgy érzi, ez kellett neki.
A könyv végül egy harmadik illusztrátor, Fekete Emese közreműködésével és egy pozsonyi székhelyű kiadónak köszönhetően került tavaly decemberben a könyvesboltok polcaira. A munka könnyen ment a három fél között, a végeredmény pedig minden tekintetben úgy sikerült, ahogy Anna elképzelte.
A munkafolyamat során külön érdekesség volt, hogy szerepel a kötetben 3 vers: egy Weöres Sándor, egy Nemes-Nagy Ágnes és egy Tamkó Sirató Károly mű is, amihez viszont szükség volt a jogutódok beleegyezésére. Ez persze nem volt egyszerű menet, hiszen egyiküknek 9 jogutódja volt, ráadásul a Móra Kiadó ebben tudott segíteni.
Álompor a Holdon
Bodor Samu, mint oly sok kisgyerek a világon, nem szeret aludni. Leginkább a nappalokat kedveli, és nagy álma, hogy eljuthasson Izlandra, ahol három hónapon át világosak az éjszakák.
Ám egy napon egy szerencsétlen baleset, valamint egy rosszakaró gonosz mesterkedése folytán Bíborka, az álmok tündére pottyan Samu szobájába, és segítségét kéri, hogy megmenthesse az álmokat. Samu végül a tündérrel és Leó nevű plüssállatával nekivág egy földöntúli kalandnak, melynek során megtapasztalja, melyek az élet és az emberi lélek valódi erőforrásai.
Az úticél: a Hold. Vajon elég ügyesek lesznek, hogy leküzdjék a világűr akadályait és időben megállítsák az Északi Szelet?