Dunaföldváron a március 15-i városi műsort hagyományosan az általános iskolások adják, ez idén is így történt. Felkészítő tanáruk, Varga Gabriella a szereplők életkori sajátosságainak megfelelő, de bárki számára élvezhető előadást állított össze a nemzeti ünnepre.
A fellépők
A műsort idén az 5.c osztály diákjai készítették, osztályfőnökük, Varga Gabriella vezetésével. Segített még a munkában Kőbányainé Szávolovics Ágnes, Suplicz Andrea és Sűrűné Győri Judit, valamint Horváth Zsanett nyújtott technikai segítséget az előadáshoz.
Az előadás részletgazdag, átgondolt és érdekes volt, amit hosszú és alapos próbafolyamat előzött meg, előbb az iskolai, majd a színpadi próbákon.
Kuckó király szemszögéből
A műsor forgatókönyvét Móra Ferenc Kuckó király című elbeszélésére építették fel.
A kis keretjátékban három lánytestvér beszélget a kokárdáról és március 15-éről, majd úgy döntenek, utána néznek, mi is történt akkor pontosan. Fellapoznak egy vastag könyvet, aztán előveszik a régi diavetítőt és a Kuckó király című mesét, amit régen annyiszor megnéztek. Így csöppenünk bele a történeten belül egy másik történetbe, ami a forradalom kezdetétől a végéig dolgozza fel az eseményeket.
Egy falu, egy paraszti család életét láthatjuk, azt, hogy ők hogyan vették ki részüket a történelmi eseményekben, hogy élték meg azokat. Móra Ferenc elbeszélésében a falubeli gyerekek toborzóst játszanak. A történet főhőse Kasza Palkó, aki nem szeretne katonáskodni – vagyis részt venni a játékban-, csak a könyvét akarja olvasni. Az események csúcspontján azonban mégis belőle lesz hős: élete árán is megmenti a falujukban bujdosó szabadságharcos életét, s viszi a jeges Tiszába az azt üldöző német katonákat.
A műsor felkészítő tanára elmondta, hogy a gyerekek nagy örömmel próbálták a kosztümös műsort, még a fiúk is szívesen szerepeltek a darabban, vagyis Kuckó király története nézőnek és játszónak egyaránt nagy élményt jelentett. Az 5. c. osztályos diákok segítségével idén egy kicsit más szemszögből láthattuk, az 1848/49-es forradalom és szabadságharc világát.