Céljuk, hogy minden máltai dolgozót elérjenek és számukra megfelelő elsősegély oktatást biztosítsanak: Cserép Emesével beszélgettünk, aki a Magyar Máltai Szeretetszolgálat vészhelyzetkezelési csoportjának szakmai asszisztense.
Két instruktor érkezett
Reggel fél 9-kor megtelt a Templom utca 32. egyik nagyterme, hiszen a cél nem kisebb, minthogy nettó 6 óra alatt megtanulják, hogyan kell egy eszméletlen beteget ellátni, egy újraélesztést megkezdeni, valamint melyek azok a helyzetek, amelyekhez mindenképpen mentő hívása szükséges.
A vészhelyzetkezelési munkacsoport már korábban is járt Dunaföldváron ilyen jellegű tréninget tartani. Céljuk, hogy felmérjék a máltai intézményeken belül azokat az erőforrásokat, amelyeket egy felmerülő vészhelyzet esetén mozgósítani lehet.
50 % elmélet, 50 % gyakorlat
A keddi továbbképzés során fele-fele arányban oszlott meg a tananyag a gyakorlat és az elmélet között. Minden eszközt megragadtak annak érdekében, hogy megmozgassák a résztvevőket, azok minél több gyakorlati tapasztalatra tegyenek szert. Ennek érdekében az instruktorok gyakorlóbabákkal érkeztek, amelyek használatára egyébként nem sok alkalom kínálkozik.
Az első másfél órában az elméletre koncentráltak, megbeszélték, hogyan ismerhető fel az eszméletlenség állapota, a halál állapota, valamint ismertették azokat a protokollokat, amelyek ezekre az esetekre vonatkoznak. Az ezt követő másfél órában pedig ezeket gyakorolták: mindenkinek részt kellett vennie egy eszméletlen beteg ellátásában, illetve egy újraélesztésben.
A résztvevők a következő tematikus egységben azoknak a tüneteknek a felismerését sajátíthatták el, melyeket tapasztalva mindenképpen mentőt kell hívnia a laikus elsősegélynyújtónak. Megtanulták továbbá a légúti idegentest eltávolítására vonatkozó protokollt, a napot pedig random szituációk gyakorlásával zárták, amelyekkel az egésznapos tananyag rögzíthető.
Jogosítványszerzés, munka és sok egyéb kapcsán lehet az embernek elsősegélynyújtási tapasztalata, azonban fontos, hogy időről időre elővegyük, felfrissítsük a tudást. Megesik, hogy a protokoll is változik, a felmérések pedig azt mutatják, hogy egy-egy ilyen tanfolyam után mindenki sokkal magabiztosabbnak és kompetensebbnek érzi magát válságos helyzetben.