Április 24-re egységes sztrájknapot hirdettek a köznevelési és szakképzési intézményekben, amihez helyi pedagógusok is csatlakoztak, a város minden oktatási intézményéből.
A központban gyülekeztek
Reggel nyolc óra előtt, az eső ellenére is összegyűltek a központban, a tojásfa alatt a dunaföldvári pedagógusok: óvónők, általános iskolai és középiskolai tanárok, hiszen az országos sztrájkban ők is részt vettek. Többféle transzparenssel vonultak fel a térre, melyeken a következő feliratokat olvashattuk: „Óvónő nélkül nincs jövő!”, „Az óvoda az alapkő, ezért kell az óvónő!”, „Küzdj velünk, a tét a gyereked jövője”, „Az óvodában dolgozó is ember, feleség, anya!!!”, „A megbecsült pedagógus társadalomért!”. Ezeket a feliratokat az Eszterlánc óvoda kapujára is kifüggesztették.
Miért is tüntettek?
A felvonulók nevében Velis Noémi beszélt, aki maga is gyógypedagógus, óvodapedagógus, tanító és fejlesztőpedagógus.
Megmozdulásuk szigorúan párt és politikamentes volt, céljuk elsősorban az, hogy tájékoztassák a város lakosságát az új, köznevelésben foglalkoztatottak jogállásáról szóló törvénytervezetről, az úgy nevezett státusztörvénytől. Szeretnék felhívni az emberek figyelmét a tervezett törvény lehetséges következményeire, egyúttal kiállnak a gyermekek minőségi nevelés-oktatáshoz való jogának védelméért és a pedagógusok szakmai kompetenciájának megtartásáért. Valamint, hogy tiltakozzanak a pedagógusok teljes jogfosztása ellen.
A tervezet, ami ellen a tiltakozás is indult, 53 olyan pontot tartalmaz, ami súlyosan sérti a jogaikat – mondta Noémi. Ebből kiemelt néhányat, ami közvetve vagy közvetlenül érinteni fogja a szülőket és a családokat is.
- A pedagógus utasítható lesz más településen történő munkavégzésre akár 9 hónapon át.
- Negatív diszkrimináció éri a gyermekeket szülő pedagógusokat.
- A szakmai dokumentumok (Szervezési és Működési Szabályzat, a Pedagógiai Program, az éves munkaterv) a pedagógusok döntése nélkül lépnek életbe. Ők csak a házirendről dönthetnek.
- A napi munkaidejük akár 12, heti szinten pedig 48 óra is lehet plusz pihenőnap nélkül.
- A továbbképzési kötelezettség 60 év lesz és újabb diploma megszerzésére is kötelezhetik majd őket.
- A pedagógusok magatartása megfigyelhető lesz, saját technikai eszközeik pedig átvizsgálhatóak (telefon, tablet, laptop).
- A közoktatás helyzetéről semmilyen platformon nem nyilatkozhatnak negatívan.
- A felmondási idejük 6 hónapra bővül. Ezt hívják röghöz kötésnek, hiszen melyik munkavállaló fog egy dolgozóra ennyi időt várni?
- Felmerül a kérdés, hogy ilyen feltételek mellett lesz-e olyan fiatal, aki ezt a pályát fogja választani? A jövő nemzedékét ki neveli majd fel?
Dunaföldvár olyan szerencsés helyzetben van, hogy az önkormányzat támogatja az általa fenntartott intézmények működését. Ennek ellenére létszámproblémákkal küzdenek: például az Eszterlánc óvodában már most sincs elég óvodapedagógus, 5 fő hiányzik, ráadásul a logopédus is nyugdíja megy. Félő, hogy ilyen feltételekkel a körülmények folyamatosan romlani fognak, mert a nevelőtestület elöregszik, a fiatalok pedig nem választják a pedagógus hivatást, vagy elmennek a pályáról.