A kilencedik osztály elvégzését követően vizsgát tesznek a szakiskola tanulói, majd szakirányt választhatnak.
Hegesztők és szerkezetlakatosok lesznek
Ügyesek, egész jól álltak már a félidő tájékán is a fiatalok a feladatukkal. A vizsga két részből épült fel, egy fémipari és egy villamossági feladatot kellett teljesíteniük a diákoknak.
A villamos mérésnél egy áramkört kell összeállítaniuk, ehhez tartozott egy mérési jegyzőkönyv elkészítése, amit természetesen nekik kellett kitölteniük.
A fémipari feladat során pedig egy fém lemezalkatrészt kellett elkészíteniük. A kilencedik osztályban nagy hangsúlyt fektetnek a fémipari képzésre, hiszen egy egész év munkája van benne, hogy rendelkezzenek azzal a tudással, ami a vizsga letételéhez szükséges.
Megtanulják a kézi szerszámok használatát, elsajátítják az alapfogásokat.
A fiatalok, amennyiben sikeres vizsgát tesznek, nem csak szakosodhatnak, de megkezdhetik a munkát, a választott szakma elsajátítását a duális partnereknél.
A kétnapos vizsgán 16-an jelentek meg, akiknek túlnyomó része hegesztőként szeretné tovább folytatni a pályafutását. Ez egy népszerű szakma, hiszen jól lehet vele keresni, sőt, sokan úgy gondolják, hogy egyszerűbb, mint a lakatosmunka, ugyanakkor Kun János vizsgabiztos elmondása szerint, ha az elméletet és az anyagismeretet nézzük, ez nem feltétlenül van így.
Egyre több a lány
Külön öröm volt Bán Viktóriával beszélgetni, hiszen a 9. osztályos lány a női sztereotípiákat lerombolva halad töretlenül a kiválasztott pályája felé, ami nem más, mint a hegesztő szakma. Már egészen kiskora óta tudja, hogy ő bizony nem „lányos” lány, az édesapjával sokat dolgozott autókon, motorokon korábban is. Ebből fakadóan volt olyan, amit már ismert, ugyanakkor ez az egy év számára is bebizonyította, hogy még tud mit tanulni, sőt, kifejezetten jó volt, hogy átismételhette az otthonról hozott tudást.
Egyre több lány csatlakozik a képzéshez, akik sokszor precízebbek a fiúknál, a fizikumuk sem akadály – előttük a jövő a gépészeti területen (is).