A többségük cukrászként vagy szakácsként folytatja tanulmányait.
Volt idő gondolkodni
Az új szakképzési rend szerint a vendéglátó-turisztikai ágazatra jelentkező szakképzős tanulók egy évig három szakma alapjaival ismerkednek. A cukrász, szakács, felszolgáló szakmákban szerzett jártasságukról kilencedikesként ágazati vizsgát tesznek. Ezután az utolsó két évben az általuk választott szakmában szereznek mélyebb ismereteket.
Farkas Attiláné szaktanár szerint sok esetben nehéz a döntés, a választás. Többségük szakács vagy cukrász lesz, de végzés után rögtön van lehetőségük egy másik szakmát is elsajátítani. Ezzel a lehetőséggel elég sokan élnek is. A vizsgák három napig tartottak. A portfolió bemutatása után a felszolgálás gyakorlati fogásait kellett bemutatni, majd 90 perc állt rendelkezésre étel, illetve édesség elkészítésére.
Alapos képzésben részesültek a fiatalok
Ezt Nagy Sándor, a vizsgabizottság elnöke állapította meg. A három nap során figyelemmel kísérte a tanulók tevékenységét. Rutinosan, magabiztosan mozogtak, látszott rajtuk, hogy alaposan felkészítették őket tanáraik. Az újdonságnak számító portfolió elkészítése sok időt vehetett igénybe diáktól, tanártól egyaránt. Mindhárom említett szakma keresett foglalkozás. A covid járvány miatti korlátozások új kihívások elé állították a vendéglátást, a turisztikát. Viszont sok új, eddig kevésbé ismert lehetőséget lehetet kipróbálni, mondhatni, ez által kissé meg is újult az ágazat. Az elnök annak kimondottan örül, hogy a fiatalokkal beszélgetve sokan említették, hogy minél előbb még egy, az ágazathoz kötődő szakmát szeretnének elsajátítani. Ezeket a célokat az iskolák és a szakoktatási rendszer is támogatja.
Viktória következő célja az érettségi megszerzése
Bognár Viktória kilencedikes tanuló végig vidáman, könnyedén végezte az egyes vizsgafeladatokat. Elmondta, hogy sokat készült, ebben segítették a tanárai is. Nem félt a vizsgától, érezte, hogy sikerülni fog. Maga választotta ezt az ágazatot, gyerek kora óta érdekelte a sütés, főzés, vendéglátás. Gyakran megfordult keresztapja cukrász műhelyében, nyilván az itt szerzett élmények is közrejátszottak döntésében. Nem fél a jövőtől sem. Jól el lehet helyezkedni ezekkel a végzettségekkel. Ő is szeretne még egy szakmát kitanulni, de most fő cél a suli befejezése és mielőbb az érettségi megszerzése. Érez magában annyi erőt, hogy mindezt meg tudja csinálni.