Évről évre vendégül látja a gazdákat a dunaföldvári malom. Az eseménynek a Szélrózsa Birtok adott otthont, ahol természetesen Lengyel Tamás, a GOF Hungary Kft. igazgatója is megszólalt.
Kellemes és hasznos napot töltöttek együtt
Idén negyedik alkalommal rendezik meg a gazdatalálkozójukat, ami a vendégek összetételét tekintve azt jelenti, hogy 40-50 km-es körzetből érkeztek hozzájuk termelők, partnerek. Számukra először egy előadást tartottak a cég működéséről, amit azért tartottak fontosnak, mivel egy cégcsoport tagjai. Természetesen szó esett a malom jelenéről és jövőjéről, az ebédet követően pedig az üzemet is meg lehetett látogatni.
A piaci helyzet
Az elmúlt időszakban, főleg az idei évben, nagyon kiélezett a helyzet mind a gazdák, mind a malom szemszögéből.
Lengyel Tamás igazgató azt szokta mondani, hogy a malmok akkor is itt vannak, amikor mások nincsenek – például a kereskedőkre gondol – mert nekik akkor is kell búza, amikor 60-70-80 Ft az ára, és akkor is, amikor 140 Ft. A malom nem állhat meg, annak őrölnie kell!
Ez az idei évben sem lesz másképpen, most is itt vannak, vásárolnak, sőt, egy fontos új szolgáltatás is felkerült a palettájukra. A tavalyi évtől kezdve már hosszú távú raktárakat tudnak biztosítani a gazdák számára. Dunaföldváron két telephelyük is van, az egyik a Reiter közben, ahol a malom is található, a másik pedig Barotapusztán, ahol 50.000 tonna tárolókapacitásuk van, amit még bővíteni is fognak. Az idei év végére, a jövő év elejére még 8000 tonna tárolási helyet tudnak majd biztosítani.
Ezt a telephelyet 2017-ben vásárolták meg, ekkor a raktárbázis mindössze 23 ezer tonna kapacitással bírt. Erre az évre érte el az 50 ezer tonnát, év végére, jövő év elejére pedig már 58 ezernél járnak majd, ami bárhogy is nézzük, jelentős növekedésnek bizonyul. Egy kamion 24 tonnát tud elvinni, ebből már ki lehet számolni, hogy hány kamionnyi búzát tudnak letárolni.
Az idei és az elmúlt időszakban történt, gabonát érintő aktuális ügyek nyomán úgy érzik, itt, Dunaföldváron nagyon jó, hogy a gazdák hosszú távon tudnak gondolkodni.
A fejlődés útján
A rendkívüli fejlődésnek több oka is van: egyfelől nagyon jó szakemberi gárdával rendelkezdnek, és megfelelő minőségű alapanyagot termelnek a környékbeli gazdák, így a gyártott liszt is jó minőségű lesz, ezáltal pedig stabil, kiszámítható partnerekre tettek szert.
Olyan lisztfelhasználói partnereik vannak, akikkel hosszú távon tudnak együttműködni.
A másik oldal pedig az, hogy a cégtulajdonosok mezőgazdasági termelők, akik hisznek a dunaföldvári malomban, abban, hogy folyamatos fejlődéssel tudnak előre haladni. Nagyon sok energiát, pénzt és erőt áldoznak arra, hogy a telephelyeket is fejleszteni tudják.
A fejlődés persze Dunaföldvárnak is jó, hiszen egyfelől nincs máshol ekkora raktárbázis a környéken, a másik oldalon pedig mind a tavalyi, mind a 2021-es évben közel 600 millió forintot fordítottak az üzemek korszerűsítésére, bővítésére. Az idei évben ráadásul belevágtak a környék egyik legnagyobb középvállalati szektorának fejlesztésébe, egy 2-2,3 milliárdos beruházást kezdenek meg. Mindezt ráadásul környékbeli beruházókkal fogják megvalósítani, néhány olyan elemtől eltekintve, amit kénytelenek lesznek importtal megoldani.