A magyar-szlovák határon táborozott a dunaföldvári 105. számú IV. Béla Cserkészcsapat, nagyjából 60 fővel. A programról Németh László, egykori csapatparancsnok számolt be nekünk.
Idilli táj
A tábort Vámosmikolánál rendezték meg, de ahogyan azt a cserkészektől már megszokhattuk, ezúttal is maguknak alakították ki a terepet. Az idilli környezetben persze keveseknek jutott eszébe az infrastruktúra esetleges hiánya, hiszen az Ipoly szomszédságában, ha valaki elég messzire dobta a követ a folyóba, az akár még az országhatáron is átívelhetett, de a Börzsöny látképe is könnyedén feledtette velük a puritán körülményeket.
Egy árterületen rendezték be a táborhelyüket, ahol összesen 60 főt szállásoltak el: kb. 40-45 gyerek és 20 vezető érkezett a magyar-szlovák határhoz, bár az első hétvégén még ennél is többen voltak, mert korábbi, most már kevésbé aktív cserkészeket is vendégül láttak.
Mindent ők építettek
A Magyar Cserkészszövetség mint mindig, úgy most is segítségükre volt a helyszín keresésben. Rendelkezésre áll egy központi rendszer, ahová regisztrálni kell a tábort, itt egy országtérkép és egy erdőtérkép is található, sőt azt is jelölik rajta, hogy hol volt már korábban tábor. A helyszínkeresés még így is egy komoly folyamat, hiszen, ha meg is van merre szeretnének menni, utána fel kell venniük a kapcsolatot az önkormányzatokkal, erdészetekkel, erdőtulajdonosokkal – egy szó mint száz, mivel időigényes feladat, időben el is kell kezdeni.
A tábor időtartamát mindenképpen ketté kell szednünk, hiszen a gyerek számára 10 napos volt július 7-től 16-ig. Mielőtt azonban ők birtokba vehették volna a tábort, 15 fő előre lement július 4-én, hogy megépítsék az alapvető építményeket, amelyek szükségesek a tábor működéséhez.
Mivel a csapat megrögzötten ragaszkodik ahhoz, hogy nem használnak sörpadokat és asztalokat sem, így az alapépítmények az esetükben a következőkből tevődtek össze. Latrina kiásása és megépítése, egy nagy asztal összeállítása, ahová legalább 80 fő le tud ülni az étkezésekhez, a főzéshez szükséges pult elkészítése, tárolóhelyek, valamint egy GH vagyis gazdasági helyiség kialakítása – ez a tábor központja, ami régi katonai sátrakból épül fel.
Program
A táborban a cserkészkorosztálytól, vagyis a felső tagozattól felfelé vehettek részt a gyerekek, de a tábor összetételét tekintve a felnőttekből sem volt hiány. Az ott töltött első pár nap építkezéssel telt, egy fiú és egy lány latrinát is ki kellett ásniuk. Az őrsöknek pedig a kijelölt körleteikben fel kellett állítaniuk sátraikat, majd saját asztalokat készíteniük, de a beázás elleni ponyvázás, a szemetes, a kézmosó és a fürdősátor kialakítása is a feladataik között szerepelt.
Ha már áll a tábor, onnantól kezdve folyamatosak a programok: sportolnak, kézműveskednek, métáznak, számháborúznak. A vezetőség ilyenkor nagyon színes és izgalmas programmal készül a gyerekeknek.
Parancsnokot váltottak
Németh László, Némó sokéves csapatparancsnoki pályafutását követően idén úgy döntött, hogy lemond erről a tisztjéről és átadja Bertalan Domának a lehetőséget, így a táborban ezt a „cserét” is megejtették.