Kuriózumok a dunaföldvári kiállítások anyagából.
Múzeumi kiállítóhely
Földváriként, azt hiszem, sokan tisztában vannak azzal, hogy több érdekes állandó, vagy időszaki kiállítás tekinthető meg helyben, többségük a várban. A köznyelv csak vármúzeumnak nevezi. Ezek fenntartója, működtetője a Dunaföldvári Művelődési Központ és Könyvtár. Fafkáné Simon Ildikó művelődésszervező segítségével sikerült tisztázni, hogy ez nem múzeum, hanem múzeumi kiállító hely. A múzeum olyan önálló intézmény, melynek saját gyűjteménye, szakember gárdája van. Tehát városunk nem rendelkezik múzeummal, ennek ellenére sok érdekes tárgy, emlék, írás található a kiállítások anyagában. Ildikó ezekre hívta fel a figyelmet.
Gobbi Hilda levele
Sárdy János színész, énekes 1927-ben kántortanítóként érkezett városunkba, Ahol amatőr színtársulatot is szervezett. Innen vezetett az útja később az operaházi meghallgatásra, majd a filmstúdiókba. Az életútját feldolgozó kiállítás a vártorony földszintjén tekinthető meg. Nagykónyiban született, először itt gyűjtötték össze az életútját feldolgozó emlékeket. A gyűjtemény idővel Dunaföldvárra került. Személyes tárgyai közül a borotválkozó pamacsa látható itt, melyet valószínűleg minden nap használt. Olvasható többek közt az ismert színésznő, Gobbi Hilda levele, melyet biztatásnak szánt a fiatal tehetség számára. Sárdy levele Darvas Józsefhez, az akkori művelődési miniszterhez címezve. Magánéleti fotói bepillantást adnak a művész hétköznapi életébe. A toronyban látható a „Magyar világ, török világ” címet viselő kiállítás, mely a 16-17. századi török hódoltság időszakába kalauzolja a látogatót. Ez időben a vár a dunai vízi szállítás és a dél felé tartó Buda – Eszék hadiút fontos ellenőrző pontja volt. Béke időben kislétszámú török helyőrség állomásozott itt. A kiállítás anyagának nagy része Szekszárdról és a debreceni Déry múzeum fegyvertárából került ide. Itt is láthatunk egyedi eszközöket, például egy fegyvermester kés szerű szerszámát, vagy lovas huszárt ábrázoló kályhacsempét, melyet az 1970-es években végzett vár körüli ásatások során került a felszínre.
Magyar László nyomában
A Fafaragó Galériában a Mesebeli Afrika című kiállítás anyaga egyrészt az Érdi Földrajzi Múzeumból, illetve Kongóból került városunkba. A nemzetközileg ismert 19. századi Afrika-kutató, Magyar László iskolaéveit töltötte városunkban. A kiállítás főleg az ő munkásságát igyekszik bemutatni, melynek színtere Angola és a Kongói-medence térsége volt. Néhány éve Szilasi Ildikó kutató ezt a térséget járta be, nagyrészt Magyar László leírásai alapján. Sok érdekes eszköz, például hangszerek, öltözékek, használati tárgyak idézik fel a fekete kontinens népeinek múltbeli mindennapi életét.