Tavaly indult el Györkönyben egy olyan kezdeményezés, ami kifejezetten a Tolnai borvidék hírének felfuttatását tűzte ki céljául.
A tolnai borok ünnepe
A Tolnai borvidék, amióta kivált a Szekszárdi borvidékből, sajnos hiába kapott saját nevet, a borkedvelők figyelmét jócskán elkerülte ez a terület. A régió marketingjének és az itteni borok népszerűsítésének céljából hozták létre tavaly Györkönyben ezt a programot, amiről már akkor reméltek, hogy hagyományteremtő lesz. Akkor a Braun-Bősz Pince adott otthont az eseménynek, most pedig a Tomolik Pincészet vállalta ezt a megtisztelő feladatot és látott vendégül közel 100 főt egy borbemutatóval kísért vacsorára, majd az azt követő zenés mulatságra.
A bölcskei helyszínre is hamar elkapkodták a jegyeket, a borvacsorán pedig 5 pincészet mutatkozott be 2-2 borral.
Különböző fajták, különböző évjáratok
A programon friss fehér és rozé borok, valamint 6 vörösbor került a poharakba, természetesen más-más évjáratok és fajták. Az eseményen a Tolnai borvidék több részéről is érkeztek borászok, egészen pontosan Györkönyből, Gyönkről, Tolnáról, Bölcskéről és Dunaföldvárról.
Bölcskéről a helyszínt is biztosító Tomolik Pincészet vett részt a bemutatón. Két friss borral készültek az eseményre, egy illatos Sauvignon Blanc-nal, valamint egy rozéval, amiket az előételek között szolgáltak fel. Tomolik János, a pincészet tulajdonosa úgy érezte, kötelessége csatlakozni ehhez a kezdeményezéshez, hiszen ezen a borvidéken dolgoznak, és szükség van arra, hogy ezt a területet még többen megismerjék.
A Simigh Borászat Gyönkről érkezett, két vörösborral gazdagították a palettát: egy 2017-es Merlot-val, valamint egy 2019-es évjáratú Cabernet Sauvignon borral találkozhattak az est résztvevői. Már tavaly is a prezentáló pincészetek között voltak, örömmel csatlakoztak idén is a programhoz. A vacsorán bemutatott boraik több nemzetközi díjat is elhoztak, büszkén állíthatjuk, hogy messzire vitték a borvidék hírnevét. Hiába a testesebb borok, a természetességet, a gyümölcsösséget szeretnék visszalátni minden tételben.
Éves szinten 25.000 palackot készítenek, ebből 2000 fehérbor, rozé majdnem 12.000 palack, a többi pedig vörös.
A Györkönyből érkező Braun-Bősz Pincészet szintén két vörösborral készült az estre: a 2020-as Cabernet Franc borukat, valamint a 2019-es Tullius Cuvée-t hozták el. Utóbbi igazi különlegesség, egy Bordeaux-i nagy cuvée: a Cabernet Sauvignon, a Cabernet Franc és a Merlot egyvelege, amit 26 hónapig érleltek új hordóban.
Tolnáról a Bajor Borház jött el, ők egy fehérbort, a ritka Jázmint mutatták be a résztvevőknek, valamint a Syrah rozéjukat. Nagyon örült a felkérésnek, örömmel jött el erre a bemutatóra a borházat képviselő Bajor László. Szükségét is érzi ennek a programnak, hiszen a Tolnai borvidék véleménye szerint is egy kevéssé ismert terület, amire méltán ráférne az ismertségének a növelése.
Végül, de nem utolsó sorban Dunaföldvárról a Kelemen Róbert Kézműves Borászat érkezett két vörösborral, a 2019-es Syrah borukkal, valamint a 2020-as Merlot-val. A pincészet saját, bio minősítésű szőlőből termelt borai közül azért esett pont ezekre a választás, mert a Syrah a régióban is igazi ritkaságnak számít, a Merlot pedig egy könnyen megszerethető fajta. Mint a borvidék tagjai, számukra is fontos volt, hogy bemutatkozhassanak egy nagyobb közönség előtt.