Aki járt már valamelyik Facebook csoportban, biztosan találkozott ezzel a kérdéskörrel. A komment cunami megindult, de pont nem került az ügy végére. Eddig!
Szabad, nem szabad?
Kezdjük egy kis háttér történettel, hiszen a cikkem alapjául is egy fontos kérdés szolgált, milyen kötelezettségek alá tartoznak a lovasok. Hatalmas felháborodást keltett egy ártatlan, mégis bosszús poszt arról, hogy a lovasok már megint ott hagyták a lócitromot a közterületen. A kommentek megindultak, volt, aki szerint ez pontosan ugyanolyan, mint a kutyagumi, valaki azonban arra hivatkozott, hogy nehéz eltakarítani a lovak ürülékét, mégse ugyanolyan léptékről beszélünk. De hol is van az igazság?
Ez a történet nem először ütötte fel a fejét, hiszen hónapokkal ezelőtt a Solt felé vezető bicikli úton is lócitrom volt, az online összetűzés akkor sem maradt el. Ebben az esetben a helyiek nem is voltak illetékesek, hiszen az út nem hozzánk tartozik.
Hiába szeretjük a lovakat, örülünk nekik a szüreti fesztiválon, attól, hogy valaki ápolja a hagyományokat, még ugyanolyan szabályok vonatkoznak a lovasokra, mint azokra, akik kutyát tartanak. A lócitromot bizony össze kell szedni, akár a lóra feltett trágyagyűjtő zsákkal, akár úgy, hogy lapátot és seprűt visznek magukkal a lovasokat. Helyszíni bírságot is kaphatnak, illetve akár feljelentés útján is bírságolhatóak, amennyiben valakit tetten érnek. A nagyvárosokban sem csinálják ezt másképpen, legyen szó akár egy lovaskocsiról, ők is feltakarítják maguk mögött a lovak ürülékét.
A közlekedés
Újabb fontos pontja a lovas közlekedésnek, hogy nekik is a KRESZ szabályai szerint kell közlekedniük. A menetiránynak megfelelő oldalon, sötétben pedig megfelelően kivilágítva, jól láthatónak kell lenniük. Ha pedig már a szabálysértésnél tartunk, a Hősök terén nem is közlekedhetnek lovak képviselőtestületi döntés nyomán, többek között azért, mert a ló patája tönkreteszi a keramid burkolatot.