A dunaföldvári boros egyesületek összefogásában szervezték meg azt a többalkalmas programsorozatot, ami a héten vette kezdetét.
A Téli boresték
A Burgundiai Pincesor Egyesület kezdeményezésében indult útjára a program még 2018-ban azzal a céllal, hogy a Dunaföldváron és környékén élő és dolgozó szőlészek és borászok az ismereteiket bővíteni tudják. A covid vetett véget anno ennek a programnak, idén azonban a boros egyesületek közös szervezésében valósulhat meg a Téli boresték sorozat.
4 alkalommal találkoznak még a tél folyamán
Az esemény a Szent Rókus Borlovagrend székházában kapott helyett, a részvétel pedig ingyenes, kivéve az utolsó alkalmat, ami egy üzemlátogatás lesz.
2024. január 18., (csütörtök) – 18:00
A Bor és gasztronómia kapcsolata – Bitai Gergely sommelier, a Promontorium Borlovagrend Nagymestere
2024. január 25. (csütörtök) – 18:00
A 2023-as évjárat termelési tapasztalatai, kitekintés a Tolnai borvidék vonatkozásában – Módos Ernő, az Alisca Borrend Nagymestere
2024. február 1. (csütörtök) – 18:00
A korszerű növényvédelem és biogazdálkodás – Hetényi János borász, Mecseknádasd
2024. február 9. (péntek) – 17:00
Üzemlátogatás és borkóstoló a BÁSLÁNÁ Borászatnál Solton (Solt, Hegyalja dűlő 20.)
Új szőlőfajták, kiemelten a rezisztens szőlők, ültetési, termelési borászati tapasztalatok
Az első alkalom előadója Hetényi József volt Ballószögről, aki több mint 20 éve foglalkozik borászkodással, azonban már ezt megelőzően is szőlő szaporító anyag előállítás volt a vállalkozásuk fő profilja. Szőlőterületeik Kerekegyházán vannak, a 2023-as évjárat számukra is jó volt, hiszen jó mustfokokkal szép, egészséges szőlőt lehetett szedni. Az est folyamán természetesen nem csak beszélgettek, de kóstoltak is a résztvevők, hiszen az előadó többfajta, különleges bort is hozott számukra.
Nem csak Magyaroszágon, de az egész világon folyamatban van egy fajtaváltás, és azok a rezisztens fajták, amik kevesebb növényvédelmet igényelnek, várhatóan ki fogják szorítani a hagyományos fajtákat. Előadásában elsősorban erre tért ki az előadó.
A rezisztens fajták azok, amiknek a fő szőlőbetegségek ellen toleranciájuk van, vagy eltűrik azokat, vagy az meg se támadja őket. Ilyen például a Bianca, az Aletta, a Néró, amik egyre nagyobb teret hódítanak a hazai piacon is.
1 thought on “A téli borestéken jártunk”