A Téli boresték tegnap esti előadása során a tavalyi évet elemezték.
A Téli borestékről
Az öt boros egyesület: a Szent Rókus Borlovagrend, a Sárga Pincésgödör Egyesület, a Burgundia Pincesor Egyesület, az Öreghegyi Pincés Egyesület és a Kertbarátok Városvédő Egyesülete közösen szervezte meg ismeretterjesztő előadássorozatát. Összesen 5 este várják az érdeklődőket az ingyenesen látogatható programra.
Ezidáig már 3 előadás zajlott le: szó volt a rezisztens fajtákról, a bor és étel párosításokról, valamint a legutóbbi alkalmon az elmúlt évet is értékelték.
Az elkövetkezendő két alkalom során erről lesz szó:
2024. február 1. (csütörtök) – 18:00
A korszerű növényvédelem és biogazdálkodás – Hetényi János borász, Mecseknádasd
2024. február 9. (péntek) – 17:00
Üzemlátogatás és borkóstoló a BÁSLÁNÁ Borászatnál Solton (Solt, Hegyalja dűlő 20.)
A 2023-as évjárat termelési tapasztalatai, kitekintés a Tolnai borvidékre
Módos Ernő, az Alisca Borlovagrend nagymestere, a Ferger-Módos Borászat borásza tartott előadást, amiben az elmúlt évet elemezte borászati szempontból. Szó volt természetesen a borkezelésről, az eljárásokról, a szüret kapcsán tapasztaltakról, de az érlelés, tárolás és értékesítés sem maradhatott ki a programból.
Egy jó erős, közepes évjáratról beszélhetünk, ami ugyan magában rejtett néhány gondot is, de, aki betartotta a borkészítés, a higiénia általános szabályait, valamint a különféle élesztőkultúrák használatára is odafigyelt, az tudott jó bort készíteni.
A szőlők egészségi állapota volt természetesen a döntő, hiszen az elmúlt ősz rendkívül hosszú volt és jó idővel kecsegtette a gazdákat. Pont a túlzott kivárás azonban magával hozott egy esetleges problémát, a magas cukorfokot, ami az erjesztéskor és a kész végtermék magas alkoholtartalmával is gondot okozhat. Ez megfelelő odafigyelést és szakértelmet igényelt a borászoktól.
A tavalyi év termése egyforma arányban kedvezett mindkét szőlőfajtának, nem mondhatjuk, hogy valamelyikből jelentősen több lenne.