Hetényi János tapasztalataival és boraival lehettek gazdagabbak a résztvevők.
A negyedik alkalomhoz értünk
A Téli boresték januárban vette kezdetét, az elmúlt négy alkalommal szó volt a direkttermőkről, a 2023-as évjáratról, a különféle bor és étel párosításokon át egészen a csütörtök esti alkalomig, amikor a borászat jövője volt a téma és annak különféle nehézségei. A programot az 5 dunaföldvári boros egyesület szervezte, a Burgundia Pincesor Egyesület, a Sárga Pincésgödör Egyesület, az Öreghegyi Pincék Egyesület, a Szent Rókus Borlovagrend valamint a Kertbarátok Városvédő Egyesülete.
Mindegyik egyesület vállalta egy-egy program szervezését, az előadás idézőjeles vendéglátását, hiszen egyébként a Szent Rókus Borlovagrend székházában kaptak helyet ezek az alkalmak, amiket bárki ingyenesen látogathatott.
A négy beltéri programot követően az érdeklődők február 9-én Solt felé veszik az irányt, ahol a Básláná Pincészetet látogatják meg. Itt a kóstolás is fontos szerepet kap, azonban a részvétel jelentkezéshez és díjhoz kötött, így, akit érdekel a lehetőség, Kiss Lajos Csabánál tud regisztrálni.
Tapasztalatok Mecseknádasból
Hetényi János a Hetényi Pincészet tulajdonosa, alapítója, főborásza érkezett Dunaföldvárra, aki elsősorban szőlőművelésről, borkészítésről beszélt a megjelenteknek természetesen egy kis borkostolóval kiegészítve.
A vendégelőadó speciális helyzetben van, hiszen interregionális vállalkozás: a szőlőterületeik Szekszárdon vannak, így ahhoz a borvidékhez tartoznak, a pincéjük viszont Mecseknádasdon található, így a pécsi hegyközség az illetékes az esetükben.
Elsősorban kékszőlővel foglalkoznak, de fehér változataik is vannak – összesen 13 fajta szőlővel dolgoznak. 1991-ben kezdtek el borászkodni, nem sokkal a rendszerváltozás után vágtak bele ebbe a munkába. Az előadó elmondása szerint akkor „jó ötletnek tűnt, ma már egy kicsit hektikusabb a helyzet”.
Az est során többek között arra is kitértek, hogy a változékony időjárás, a klímaváltozás miatt ma már nem úgy kell csinálni mindent, mint 10-15 évvel ezelőtt, de a vegyszerkezelés is fontos eleme volt a programnak, ahogyan azoknak a technológiáknak az alkalmazása is, amik a jó minőségű szőlő termesztéshez szükségesek.
Az est kóstoló részét úgy tervezte meg a Hetényi Pincészet tulajdonosa, hogy olyan fajtákat válogasson össze, amikkel viszonylag kevesebb lehetőség van találkozni. Így került terítékre egy fehér cuvée, ami két hungarikumnak a házasításából készült, az egyik a cserszegi fűszeres, a másik egy királylányka. A második tétel a cirkfandli, ami csak a pécsi borvidéken jellemző, a harmadik egy siller bor volt, a svábok mindennapos vörösbora, és aminek a tradícióját igyekszenek a visszaállítani. A sort a Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc zárta.