A Tolna Vármegyei SZC Magyar László Szakképző Iskola intézményvezetője, Némethné Márton Renáta beszámolt nekünk az iskola tanulóinak elmúlt időszakban nyújtott teljesítményéről.
Mi is az a Szakma Kiváló Tanulója Verseny?
A Szakma Kiváló Tanulója Verseny (SZKTV) a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara által, az iskolai rendszerű nappali oktatásban résztvevő végzős, tanulói jogviszonyban tanulók számára minden évben meghirdetett verseny. A verseny fő céljai közé tartozik a magyar szakképzés színvonalának emelése, a szakképzésben résztvevő tehetséges tanulók számára a kiemelkedő eredmények elérési lehetőségének biztosítása, illetve, hogy gyakorlatorientált és életszerű feladatokon keresztül mérjék fel a versenyzők tudását.
Az első forduló egy írásbeli felmérésből állt. A március 5-én megrendezésre kerülő második forduló már szóbeli és gyakorlati feladatrészt foglal magába. A versenyzőknek szóban be kell mutatniuk az általuk készített korábban benyújtott portfóliót, valamint egyéb szakmai kérdéseket is meg kell tudniuk válaszolni. Majd a vizsga gyakorlati részében egy projektmunkát kell elkészíteniük. A legeredményesebbek további megmérettetésen vesznek részt. Az utolsó forduló a „Szakma Sztár” elnevezést viseli.
A duális képzés szerepe a szakmai verseny felkészülésében
A Tolna Vármegyei SZC Magyar László Szakképző Iskola tanulói 10. osztálytól kezdődően duális képzésben vesznek részt, mely biztosítja a gyakorlatorientált oktatást számukra. Ez a képzési forma is segített a versenyen induló tanulóknak abban, hogy minden lehetőséget meg tudjanak ragadni a felkészülés során, amellett, hogy természetesen az iskola oktatói is minden segítséget biztosítanak számukra. A jelentkezők igyekeznek már tanulmányaik kezdetétől felkészülni erre a megmérettetésre, így az évek alatt összegyűjtött eredményeik alapján a legjobban teljesítő diákok tudnak benevezni erre a szakmai versenyre végzős évükben. A felkészülés erőteljes része valójában ekkor kezdődik. A tanulók tanáraik, illetve a duális partner támogatásával kezdik el a gyakorlást a korábbi feladatsorok kitöltésével, a szakmai kérdések megválaszolásával és a gyakorlati feladatok teljesítéséhez szükséges tudás gyarapításával.
Milyen eredmények születtek?
A verseny első fordulóján vettek részt szakképző iskolánk tanulói. Az első forduló is fontos szerepet játszik, hiszen azok a tanulók, akik 60% felett teljesítenek, mentességet kapnak a szakmai interaktív, azaz írásbeli vizsga alól képzésük végén. Az első fordulón hat szakmából összesen hét tanuló eredménye érte el azt a szintet, hogy az írásbeli vizsgát kiválthatta a versenyeredményével, ami jelen esetben azt jelenti, hogy a vizsgaeredmény, melyet megkapnak, 100%-os, jeles érdemjegyet von magával.
A hét diák közül Szabadkai Dávid épület- és szerkezetlakatos szakos tanuló ért el kimagasló eredményt, mellyel sikerült továbbjutnia a következő fordulóba. Dávid mind a tanulmányai, mind pedig a versenyre történő felkészülés során hatalmas támogatást kapott tanáraitól, továbbá a duális partnertől, akinél folytatja tanulmányait. Dávid több diákkal együtt Kun János egyéni vállalkozónál helyezkedett el, aki az intézmény vezetőjének, Némethné Márton Renátának elmondása alapján jelentős szerepet játszik a tanulók életében, hiszen magas szintű szakmai támogatást biztosít számukra elméleti és gyakorlati téren is.