12 csapat gyűlt össze az ötödik és hatodik osztályosok közül, hogy összemérjék tudásukat, jártasságukat a szólások, közmondások témakörében a magyar mesevilág állatszereplőihez kapcsolódva.
Sok év után újra
Korábban a régi könyvtár épületében zajlottak utoljára ilyen vetélkedők, ám a könyvtár költözése és a világjárvány időszakában elmaradtak. Idén 2024-ben újra megrendezték hosszú idő kihagyásával, a téma pedig az állatok a magyar mesevilágban. Ehhez előzetesen a következő történeteket kellett feldolgozni: A sündisznó, A hét hollókirályfi, A napnyugati király leánya, Tréfás farkas és Mátyás király aranyszőrű báránya. A csapatok a megadott meséken kívül azt a feladatot kapták, hogy a verseny napjára készítsenek egy mappát és díszítsék fel az általuk kiválasztott mesefigurával, a csapat nevével és a tagok névsorával. A vetélkedő címét O. Nagy Gábor „Mi fán terem…?” című könyve inspirálta, ami szólások és közmondások magyarázatát tartalmazza.
A vetélkedő menete
A gyerekek a verseny során különböző mókás és játékos feladatokat oldottak meg. Első körben egy írásbeli feladatsort kaptak, amelyben szerepelt egy kirakós is, közmondásokat kellett megfejteni titkosírás segítségével, rá kellett jönni, hogy hol rejtőzik a keresett könyv a könyvtár polcain, emellett a Magyar értelmező kéziszótár használatára is szükség volt a kijelölt szavak jelentésének keresésében. A második feladat egy szóbeli volt, ahol a gyerekek tudásán kívül a gyorsaság is nagyon számított. Az utolsó, activity feladat megoldása közben csak úgy zengett a könyvtár a gyerekkacajtól. A tanulóknak rajzzal és mutogatással kellett szemléltetniük a csapattársaiknak a kihúzott közmondást. A vetélkedő végén a könyvtár dolgozói pogácsával, szörppel és süteménnyel vendégelték meg a gyermekeket. Majd kezdődhetett az eredményhirdetés, ahol a zsűri elnöke, Raffainé Kókány Judit nyugdíjas könyvtárvezető megdicsérte a gyermekek versenyen bemutatott tudását, s kihirdette az eredményeket. A zsűri másik két tagja, Gallai Erzsébet nyugdíjas könyvtárvezető és Lengyel Judit pedagógus segítette még a délután folyamán a program lebonyolítását és az értékelést. Végül két ötödik osztályos kislány, Hegedűs Alexa Hanna és Mészáros Róza vitte el az első helyért járó elismerést. A második helyen Kovács Aliz Zita, Molnár Hanna Zsuzsanna, Kiss Zsolt Áron végzett. A harmadik helyért pedig (két csoport holtversenyben) Gavrilovits Máté, Hatvani Alex, Vörös Patrik, illetve Buzás Tamás, Horváth András, Gráczer Kristóf kapták meg a díjat.
Beszélgettünk kicsit Bertalanné Bóka Zsuzsanna könyvtárvezetővel.
-Ebben az évben mi volt a tematikája az eseménynek?
-Maga az ötlet az eredeti régi vetélkedőhöz nyúlt vissza, központi témaként a szólások, közmondások szerepét kiemelve népmesék feldolgozásán keresztül, s mindezt a könyvtári állományhoz kapcsolva. Aztán minden évben egy kicsit módosult, kicsit változott, egyrészt a mesék típusai, fajtái, illetve maguk a feladatok is, de alapvetően az egésznek a menete nagyjából ugyanolyan maradt, mint a korábbi években. Az idén végre úgy éreztük, újra itt a lehetőség megszervezni ezt a játékos vetélkedőt, ismét minden feltétel adott volt hozzá.
-A rendezvény miért pont ezt a címet kapta?
-A címet már korábban is használtuk O. Nagy Gábor „Mi fán terem…?” című könyvére utalva. Arra törekedtünk, hogy egy kicsit felhívjuk a figyelmet a szólások és közmondások szépségére, játékosságra, hogy mennyire színesíti a stílusunkat ezeknek használata, és ösztönözzük a gyerekeket is, hogy ezeket minél jobban megismerjék és alkalomadtán használják is.
Mi alapján állították össze a feladatokat?
Az előzetes feladatokban, amit otthon kellett elvégezniük a gyerekeknek, öt mesét kellett elolvasniuk és az írásbeli és a szóbeli feladatok első része tulajdonképpen ezekre a mesékre épültek. Ugyanakkor az írásbeli részben hangsúlyt fektettünk a kézikönyvek használatára, az értelmező szótárak, és a különböző szólásokat és közmondásokat tartalmazó gyűjteményes kötetek megismerésére, ezek könnyebb, gyorsabb használatára. Ezenkívül pedig meg is kellett keresniük a gyerekeknek egy-egy mesekönyvet a polcon, ezzel a könyvtári állományban való tájékozódást is gyakorolták egy kicsit.
Nagyon örültünk, hogy ilyen sok csapat jelentkezett, még egyik évben sem volt ilyen sok résztvevő. Aktívan és ügyesen szerepeltek a gyermekek és úgy gondolom, sok hasznos ismeretet szereztek a délután folyamán. Szeretném kiemelni, hogy az egész rendezvény a könyvtár összes munkatársának a segítségével, munkájával valósulhatott meg, az előkészítéstől a háttérmunkákon át a vetélkedő vezetéséig. Összességében bízom benne, hogy jövőre is meg tudjuk szervezni, s akkor is ugyanígy sok érdeklődő, olvasni szerető kisdiák jön majd el hozzánk és vesz részt ezen a programon.