A baba-mama klubot kéthetente rendezik meg a dunaföldvári Berze-Nagy Ilona Városi Könyvtárban. Három év alatti kisgyermekek és a szüleik járnak össze a különböző programokra, melyekre olykor előadót is hívnak.
Herpainé Tomon Adriennel beszélgettünk, aki megosztotta velünk, hogyan is teltek az idei év eseményei.
Az elmúlt félév programjai
Az idei évet január 15-én kezdték egy évkezdő mulatsággal. Akkor nem volt meghívott előadó, hanem csak összejöttünk kicsit énekelni, beszélgetni meg a gyerekekkel mondókázni.
Január 29-én gyurmát főztünk, ezt a klub alkalmat én tartottam. Főzős és főzés nélküli recepteket osztottam meg a jelenlévő anyukákkal, melyeket el is készítettünk ott a helyszínen, majd a gyerekek ki is próbálhatták. Nagyon-nagyon tetszett nekik és sokan vittek is belőle haza. Azóta kaptam már visszajelzést, hogy otthon is megfőzték és kipróbálták. Ezek nagyon jó receptek voltak, nem mondom, hogy finomak, de természetes alapanyagokból készültek, tehát semmilyen káros anyagot nem tartalmaztak. Ezen a programon azt tanulhatták meg a szülők, hogy ezeket hogyan kell elkészíteni – számolt be az alkalomról a klub vezetője.
Február 26-án Baby’s Best Start címen tartottak egy foglalkozást, ahol a dunaújvárosi Helen Doron Nyelviskola vezetője érkezett hozzájuk és tartott egy angol foglalkozást. Baba angolra már 3 hónapos kortól lehet vinni a gyerekeket, ezen az alkalmon azt mutatta meg, hogyan zajlik egy ilyen foglalkozás. Voltak színek, számok, mondókák, énekek, volt benne egy kis torna is. Valamint arról is beszélt, hogy miért van értelme ilyen korán elkezdeni a nyelvtanulást, ami ebben a korban még nem is nyelvtanulás, hanem idegen nyelv elsajátítás. Fejleszti a gyerekek szociális készségeit, megtanulják a színeket, számokat és már ezzel is hozzájárulnak a jövőbeni nyelvérzékhez.
A következő klub alkalom március 11-én volt. Ennek a címe, hogy a „Mai gyermek más”! Ezt a klub alkalmat Horváth Tóth Kriszta tartotta, aki egyéni TSMT terapeuta. A téma azzal foglalkozott, az eltérő fejlődés menetű gyerekeket hogyan lehet felzárkóztatni TSMT tornával. Beszéltek arról, hogy miben és miért mások a mai gyerekek, hogy az értelmi fejlődés alapja a mozgás és ezt hogyan tudja segíteni a TSMT (tervezett szenzomotoros tréning), mint mozgásfejlesztő torna. Kriszta többféle feladatot is bemutatott, sokat mesélt arról, hogyan lehet felfedezni azt, hogy a gyereknek szüksége van mozgásfejlesztő tornára, illetve mennyi idős kortól mennyi idős korig érdemes a fejlesztést végezni, és ezeket a visszamaradt csecsemőkori reflexeket gyakorlatilag leépíteni. Erre a programra is hatalmas érdeklődés volt, sokan megjelentek
Április 8-án jött a következő szervezett program, ami a hordozó sportokról, a hordozó választásról és a hasizom regenerálás témaköréről szólt. Ezt Horváth Zsuzsi tartotta, aki babahordozási tanácsadó, sportedző és táplálkozási tanácsadó. Beszélt a babahordozásról, beszélt arról, hogyan lehet a gyerekekkel együtt mozgást végezni. Ami nagyon érdekelte a résztvevőket, az úgynevezett szétnyílt hasizom probléma. Ez sok szülőt, anyát érint szülés után, és nagyon jól diagnosztizálható egy egyszerű módszerrel.
Május 27-én Ringató foglalkozást tartottunk, ahol a zenei nevelés lehetőségeiről beszélgettünk kisgyermekkorban. Itt a vendégük Petrovicsné Árki Zsuzsi volt, aki citera hangszerekkel és nagyon sok népi mondókával, énekkel készült. A beszélgetés során arról is szó esett, hogy miért fontos a zenei nevelés és hogy az ölbeli játékok, az élő énekszó miért jó a kisgyerekek számára.
Milyen létszámmal szoktak összegyűlni az alkalmakon?
A létszám emelkedő tendenciát mutat, most már alapvető, hogy 10-12 kisgyerek plusz a szülők jelen vannak egy-egy alkalmon akkor is, hogyha nincsen semmilyen program és ez még bőven emelkedik, ha előadót is hívnak.
Mi várható a jövőben?
Sok mindent csináltunk, igazán termékeny évad volt, jól feladta a leckét a jövő évre vonatkozóan – értékelte Adri az elmúlt időszakot. Júliusban és augusztusban nyári szünetre vonul a klub, de ezt követően megújult erővel térünk majd vissza. Ötletek vannak, lefixált időpontok viszont nincsenek, de szeretnék elhozni a szülők számára például a természetes alapanyagokból készült piperecikkeket, dezodorokat, tusfürdőket.
Mivel sok kisgyerek megy nemsokára óvodába, tervezik, hogy az Eszterlánc óvoda vezetőjét is elhívják, hogy meséljen az ovis mindennapokról. Ha igény mutatkozik rá, akkor a bölcsőde iránt érdeklődők felé is nyitnak majd. Pár évvel ezelőtt nagy sikere volt a baba elsősegély előadásnak, amit szeretnének megismételni.