A Magyar Kajak-Kenu Szövetség által szervezett vízivándor táborok idén is sokféle vízi útvonalon, kenukban teljesíthető egyhetes táborok voltak. A csoportok ez idő alatt 50-90 km-t tettek meg, s jellemzően kétnaponta váltottak táborhelyet. A vízi útvonalak egyike az Alsó-Duna szakaszát érintette, melynek kiindulópontjául a Dunaföldvári Kajak-Kenu Egyesület telephelye, csónakháza szolgált. A jelentkezés történhetett egyénileg is, de civil szervezetek, oktatási intézmények gyermekei az őket kísérő pedagógusokkal is részesülhettek a túra nyújtotta élményben, ráadásul mindenki kedvezményes áron, az állami támogatásnak köszönhetően.
Egy hét túrázás a vízen
Kovács Nóra túravezető részletesen elmesélte, hogy miként kell elképzeljük azt az egy hetet, amíg Dunaföldvárról leérnek a célállomásra, Bajára. Mivel a résztvevők számára nem szükséges előképzettség, szakmai tudás -pl. az utolsó turnus is egy néptáncos csoport volt-, ezért az evezés megkezdése előtt egy gyorstalpaló oktatás keretein belül felkészítenek mindenkit a váratlan helyzetekre, azok megoldására, átbeszélik a szabályokat, az evezés módszerét, s próbaevezést is tartanak a Duna túlpartjára. Nóra elmondása alapján a csoportok nagyon gyorsan belerázódtak a feladatba, még azok is, akik semmi tapasztalattal nem rendelkeztek az evezés terültén.
A túra első szakasza Dunaföldvártól Paksig tartott, amit félúton Hartánál egy pihenővel megszakítottak, hogy az ottani büfében felfrissítsék magukat. Az útvonal további részében haladtak Paksra, majd Fajsz következett megállónak, ahol a helyi bisztróban vacsoráztak és egy tanyán aludtak. Onnan eveztek tovább Pörböly felé, ahol a partraszállást követően kisvasúttal utaztak a bajai táborhelyükre, közben a Gemenci erdőben csodálhatták a vadvilágot és a természeti kincseket. Baja volt a túra végállomása, de a programoknak még közel sem volt vége, azok bizony folytatódtak: a kétnapos ott tartózkodás alatt városnéző séta, fagyizás, vízieszközök kipróbálása (pl. túrakenuk, supok), strandolás várt a gyerekekre, s még tábortüzet is raktak, amit szintén nagyon élvezett mindenki.
A túravezető feladata
Nóra abba is beavatott bennünket, hogy igen fiatal kora ellenére miként vállalhatott ilyen komoly, s nagy felelősséggel járó munkát, hogy ő lehet a túrák vezetője: megtudtuk tőle, hogy a Magyar Kajak-Kenu Szövetség keretein belül evezett, s az egykori edzője kérte fel a feladatra, hogy a megfelelő felkészítést követően a nyár folyamán vezényelje az evezős táborokat. Nagy odafigyelést igényel a feladat, hiszen egy-egy turnus alkalmával 20-30 résztvevővel dolgozik, de hatalmas élményként éli meg ő is, akárcsak a túrázók. A csoportok nagyon hamar befogadják csapattagnak, a gyerekek és tanárok is nagyon közvetlenek és kedvesek vele. Tartalmas időszakot tudhat maga mögött, hiszen idén nyáron 10 turnusban, közel 300 résztvevőt mozgattak meg a 8-18 éves korosztályban.