A Dunaföldvári Kendergyár Magyarország egyik legfontosabb kenderfeldolgozó üzemeként működött hosszú évtizedeken át. Az üzem 1910-ben indult, és egészen a 80-as évek végéig sok embernek adott munkát. Bár a kenderfeldolgozás nem könnyű munka, a gyár a helyi közösség számára fontos megélhetési forrást biztosított. Az itt dolgozók a kemény munkával hozzájárultak ahhoz, hogy a kender a textilipar egyik alapvető nyersanyagává váljon.
A kenderkóró begyűjtése után a feldolgozási folyamat vízben áztatással, szárítással és rostosítással folytatódik. A Dunaföldvári Kendergyár évente körülbelül 1500 tonna kenderrostot dolgozott fel, amelyből textilipari termékek készültek. A kender feldolgozása során nemcsak a rostot hasznosították, hanem a mellékterméket, a pozdorját is. Ebből préseléssel kiváló minőségű bútorlapokat gyártottak, amelyek a bútorgyártásban is jelentős szerepet játszottak.
A helyi gazdák, mint például a Virágzó TSZ, rendszeresen vetettek kendert, tudva, hogy a termesztése jövedelmező vállalkozás. A téesz 50 katasztrális holdon vetett rostkendert, mivel a kender gazdasági előnyei mellett a közösség fejlődéséhez is hozzájárult.
Az 1963-as filmhíradó is bemutatta a kenderfeldolgozás fontos mozzanatait. A felvételen látható, ahogyan a kenderkórókat begyűjtik, vízben áztatják, szárítják, majd feldolgozzák. A film nemcsak a gyár munkafolyamatait, hanem a kender gazdasági jelentőségét is tükrözi. A felvétel alapján a Dunaföldvári Kendergyár olyan üzem volt, amely mind a termelés, mind a helyi közösség számára meghatározó szerepet töltött be.
A kender ipari felhasználása mellett a fenntarthatóságban is kiemelkedő szerepet játszott. A kender bioanyaga alacsony környezeti terhelést jelent, és egyre nagyobb népszerűségnek örvend a modern textiliparban és más iparágakban. A Dunaföldvári Kendergyár tehát nemcsak a múlt meghatározó üzeme volt, hanem hozzájárult a fenntartható ipari fejlődés alapjainak megteremtéséhez is, megőrizve a kender hagyományait és innovatív felhasználási lehetőségeit.
A felvételeket a Nemzeti Filmintézet Filmarchívum engedélyezte.
A korabeli filmhíradó felvétele a kendervetésről megtekinthető a Nemzeti Filmintézet Filmarchívum oldalán:
Filmhíradók Online / Kendervetés a Dunaföldvári Kendergyárban (filmhiradokonline.hu)