Szent Márton 317 körül látta meg a napvilágot, és már fiatalon kiemelkedett jóságával és nagylelkűségével – rendszeresen segítette a szegényeket, rászorulókat és betegeket. Az emberek annyira tisztelték, hogy püspökké akarták választani, amit ő kevésbé kívánt, ezért elrejtőzött – méghozzá egy libaólba. Azonban a libák gágogása elárulta rejtekhelyét, így végül mégis püspök, később pedig szent lett.
November 11-e azonban más miatt is fontos volt az emberek számára. Ekkorra fejeződtek be az aratások és szüretek, és a munkások megkapták fizetségüket, amelyhez gyakran egy jókora, kövér liba is társult, amit a hagyomány szerint még aznap meg kellett enni, mivel másnap kezdődött a 40 napos böjt.
Így végül a libák nem jártak túl jól azzal, hogy Márton rejtekét felfedték. Ahogyan a jószágok sem, hiszen ezen a napon a gazdák Márton-vesszővel, amit pásztoraiktól kaptak, megütögették őket, abban a reményben, hogy a következő év termékenyebb lesz.
Nemcsak a liba került az ünnepi asztalra, hanem ilyenkor kóstolták meg először az újbort is. Azt tartották, hogy ha valaki Márton napján kicsit többet ivott belőle, az vidám esztendő elé nézett – a másnaposság viszont már kevésbé volt előre jelzett. A Márton-napi borból ivott poharat Márton-pohárnak nevezték. Az ünnep bizonyos ételei viszont baljóslatúak voltak, például a répa fogyasztását kerülték, mert úgy vélték, egész évre megmaradhat az ágybavizelés szokása. Márton napján illik bőségesen fogyasztani, és aki kihagyja a libahúst, azt a hiedelem szerint egész évben éhség gyötri majd.
A libából megmaradt részeknek is voltak hagyományai: a hátsó részt mindig a falu papjának adták, innen ered a „püspökfalat” elnevezés. Márton napján szokás megnézni a sült liba mellcsontjának színét is, mivel ha fehér, havas telet, ha barna, esős időszakot jósoltak. Érdekes módon a népi időjárási megfigyelések is kapcsolódnak ehhez a naphoz: ha Márton napján havazik, esős télre lehet számítani, ha viszont esik, akkor fagy és hosszú szárazság következik, a jégeső pedig korai, márciusi tavaszt jelez.
A hagyományokat megőrizve november 9-én, szombaton 14 órakor a Rókus pincéknél a Szent Rókus Borlovagrend és a Dunaföldvári Kertbarátok Egyesülete Márton napi programokkal készül. A nap folyamán megáldják az új borokat, emellett lesznek kézműves foglalkozások, forralt bor, tea, zsíros kenyér, sütemények, koncert, zenés, lampionos pincejárás és természetesen libafuttatás is. Az esemény mottója: Hozd magaddal a bögrédet!