A 297. légvédelmi rakétadandár a Magyar Honvédség egyik jelentős egységeként az ország légterének védelmét és a légi fenyegetések elhárítását látta el. Az egyik rakétaosztálya Dunaföldváron helyezkedett el, amely stratégiai központként szolgált a légvédelmi műveletek tervezésében és végrehajtásában. E katonai bázis kiemelkedő jelentőséggel bírt védelmi feladatai miatt, itt működtek a legkorszerűbb légvédelmi technológiák és kiképzési programok.
A dandár története a 20. század második felében kezdődött, válaszul a növekvő légvédelmi szükségletekre. Dunaföldvárra telepítése stratégiai döntés volt; a város elhelyezkedése gyors reagálást biztosított az ország bármely pontjáról érkező fenyegetésekre. A Dunaújváros és Paks közötti védelmi vonal létrehozását a Sárbogárd-Dunaföldvár-Szabadszállás háromszög tette lehetővé.
A bázis a 297. légvédelmi rakétadandár 104. Honi Légvédelmi Rakétaezredének részeként működött, és 104/3. légvédelmi rakétaosztály számára biztosította a helyszínt, amely a Magyar Néphadsereg és a Varsói Szerződés keretében szolgált, légvédelmi feladatokra specializálódva.
A dandár korszerű katonai eszközparkkal rendelkezett, köztük közép- és rövid hatótávolságú légvédelmi rakétákkal, valamint modern radar- és felderítőrendszerekkel, majd 1983-ban az SA-2 Dvina rakétákat fejlettebb SZ-75M Volhov típusúakra cserélte, amelyet a NATO is elismert hatékonysága miatt.
Az alakulat szoros kapcsolatokat ápolt a helyi közösséggel, rendszeresen nyilvános rendezvényeket, bemutatókat és iskolai látogatásokat szervezett. Az éves nyílt napokon az érdeklődők betekinthettek a bázis mindennapi működésébe, és találkozhattak a légvédelmet ellátó katonákkal. Gazdasági szempontból is jelentős szerepet játszott a térségben, hiszen több száz család számára biztosított stabil megélhetést és munkahelyet.
Az 1990-es évek elején a parancsnokság először Dunaföldváron állította le a légvédelmi szolgálatot, ezt követően pedig a Dunaújváros védelmét ellátó rakétákat is kivonták. A dandár 1991-es megszűnésével egy korszak zárult le, de a helyi közösség emlékezetében tovább él, és Dunaföldvár történetének meghatározó részét képezi.
A képeket Benedek Levente készítette. (Benedek Levente/combatant.blog.hu)
Megtekinthetők a következő oldalakon:
Haditechnika, földön, vízen, levegőben MN 1196, 104/3. honi légvédelmi rakétaosztály, Dunaföldvár (Bölcske) – Benedek Levente fotó és utazó blog