Az utóbbi években jelentősen emelkedett az internetes csalások száma Magyarországon és világszerte. A rendőrségi statisztikák szerint a legtöbb csalás ma már az online térben történik, ami anonim lehetőségeket kínál az elkövetőknek. Az internetes csalások felismerése és megelőzése érdekében érdemes kiemelni néhány jellemző esetet és tanácsot.
Hogyan történnek az internetes csalások?
Az internetes csalások gyakran a sértettek óvatlanságán alapulnak. Az elkövetők ismeretlen módon, hamis profilok vagy kitalált cégek mögé bújva próbálnak hasznot húzni. Az esetek között találunk:
Hamis hirdetéseket: Az elkövetők hirdetési portálokon kínálnak technikai eszközöket, ruházatot vagy egyéb termékeket, amelyeket soha nem szándékoznak elküldeni. Egyes elkövetők ugyanazt az árut többször „eladják”, majd eltűnnek a pénzzel.
Adathalászatot: E-maileken vagy telefonhívásokon keresztül bankok vagy cégek nevében kérik a sértettek személyes adatait vagy számlaszámait. Az így megszerzett információval pénzösszegeket vonnak le a sértettek számláiról.
Kriptovaluta csalásokat: Prominens személyek arcával hirdetett hamis befektetési lehetőségekkel csábítják a gyanútlan áldozatokat, például irreálisan magas hozamokat ígérve.
A csalások gyakran a kis összegű vásárlásoknál kezdődnek, például 10-20 ezer forintos tételekkel, azonban ezek folytatólagos elkövetés esetén már komolyabb bűncselekménnyé minősülhetnek. Az 50 ezer forint fölötti kár már bűncselekményi kategóriába esik, amit a rendőrség kiemelt figyelemmel kezel.
Miért aktuális most a figyelem?
Az év végi ünnepi időszakban az online vásárlások száma jelentősen megnő. Statisztikák szerint a termékek több mint 70%-át interneten keresztül vásárolják meg. Azonban nem mindig lehet tudni, hogy az eladók valóban megbízhatóak-e. Ezt az időszakot az elkövetők is kihasználják, hogy gyanútlan vásárlókat tévesszenek meg.
Figyeljünk oda, mert egy kis óvatosság sok bosszúságtól megkímélhet minket!