
Bodor Éva 1974 szeptemberében kezdte tanuló éveit a Dunaföldvár és Bölcske Egyesült Általános Fogyasztási és Értékesítő Szövetkezetnél ruházati eladóként. Gyakorlati ideje első évét a Dunaföldvári Áruház méter-lakástextil osztályán kezdte, ahol Némethy Ferenc osztályvezetőtől tanult és sajátította el a szakma alapjait. Később a kötött-divatárú és konfekció osztályokon is gyakorlatot szerzett, majd 1977-ben végezte kereskedelmi tanulmányait.

A végzés évében a kötött-divatáru osztályon pénztárosként kezdett el dolgozni, amit Bíró Józsefné vezetett. Ezután a divatáru osztályon lett osztályvezető helyettes, majd a cipő osztályon Gavrilovits Lászlóné helyetteseként dolgozott hét éven keresztül.

Bíró Józsefné nyugdíjba vonulása miatt ismét visszakerült a kötött osztályra osztályvezetőként. A rendszerváltás után egyéni vállalkozóként dolgozott tovább. Miután Tamási Józsefné megvásárolta az áruházat, gazdasági változások is bekövetkeztek. 25 év kereskedelemben eltöltött idő után 25 év közgazdasági tevékenységben eltöltött év következett.

Vajai István 1968-ban kezdte meg munkáját az ÁFÉSZ-nél üveges tanulóként, és 1971-től az önállósodott üveges részlegen dolgozott tovább. Épületüvegezéssel, ablakok és képkeretek készítésével foglalkozott. 1973-ban a Dunaföldvári Áruház műszaki osztályára került, ahol 1975-ig dolgozott, majd katonai szolgálatra vonult.
Leszerelése után, 1977-ben visszatért, és átvette az üvegbolt vezetését. 1983-tól szerződéses boltosként folytatta, egészen 1991-ig, amikor a rendszerváltás és a gazdasági változások következtében az üzlet megszűnt.

A régi kereskedők nemcsak a szakmai tudást, hanem az emberi értékeket is átadtak. Erről mesélt nekünk Vajai István: „A pontosság elengedhetetlen volt, különösen az üvegvágás területén, ahol milliméteres precizitással kellett dolgoznunk Kezdetben nehézséget jelentett számomra ez a szigor, de idővel megértettem, hogy ez a rendszer formált engem megbízható, felelősségteljes emberré.”
Egyik alkalommal egy idős asszonynak segítettem felvinni az ablaküveget a buszra. A segítségemet pénzzel szerette volna meghálálni, amit nem akartam elfogadni. Amikor elmeséltem ezt Papp Gyuri bácsinak, a mesteremnek, ő egy bölcs mondást osztott meg velem: „Fiam, ha adnak, fogadd el, ha ütnek, szaladj el!” Ez a gondolat mélyen bevésődött bennem, és a mai napig eszembe jut, amikor valaki jó szívvel viszonoz egy kedves gesztust.”
Bővebb írásunkat Bodor Éva és Vajai István kereskedelemben eltöltött éveiről a Part-Oldalak következő számában olvashatják.
A borítóképen: balról Halász József áruház igazgató, Kovács Sándor ÁFÉSZ elnök,
Szászváry Lajos, Bodor Éva és a MESZÖV küldöttség