
Már több mint tíz éve rendezik meg ezt az eseményt minden év februárjában. Eleinte még kisebb létszámmal, most azonban már kifejezetten magas létszámú gyermeket foglalkoztatnak. Az idei évben pedig csaknem 200 óvodás és kisiskolás diák vett részt a könyvtár foglalkozásán. A medvék és a sarkvidéki élőlények témája minden óvodás és alsó tagozatos csoportot, osztályt érint. Szívesen foglalkoznak a medvékkel, külön hetet szánnak nekik a témahetek keretében. A program főszervezői és a foglalkozások vezetői Herpainé Tomon Adrienn, valamint Patakiné Cseharovszky Renáta.
A Medve heti foglalkozások alkalmával egy előzetes bejelentkezés alapján megérkeznek a gyerekek, akiket a gyerekkönyvtárban fogadnak a szervezők. Minden szakkör során különböző érdekes zenei programmal, játékkal és mesével készülnek a gyerekek számára, melyek természetesen az adott témával kapcsolatosak, ezen kívül még beszélgetésre és tudásfelmérésre is mindig sort kerítenek.


A foglalkozásokat egy-egy zenés blokkal szokták megkezdeni és lezárni, Patakiné Cseharovszky Renáta hegedűvel, Herpainé Tomon Adrienn pedig gitárral szokta kísérni a dalokat. Minden alkalommal az adott témához kapcsolódó zenei anyagot választanak. Amennyiben a gyerekek is ismerik a dalokat, akkor együtt énekelnek, nyilván kiscsoportosok esetében csak hallgatóságként, de egy harmadik, negyedik osztályos osztály már aktív résztvevője tud lenni a zenének. Természetesen ezek a foglalkozások differenciáltak. Ez azt jelenti, hogy teljesen mást kapnak a kiscsoportosok, és mást mondjuk egy harmadik osztályos csoport, mert teljesen más a tudásszintjük is. Ha a gyerekek ismerik a dallamokat, aktívan bekapcsolódnak az éneklésbe, sőt, a nagyobbak esetében saját készítésű hangszerekkel – például kövekkel töltött műanyag dobozokkal – ők maguk is segítenek a ritmus kíséretében. Ez az együtt zenélés nemcsak közösségi élményt nyújt, hanem a ritmusérzék és a hallás fejlesztését is szolgálja.
A Medve heti foglalkozások egyik kedvelt eleme a mozgásos játék, amely során a gyerekek különböző medvemozdulatokat utánozhatnak. Ehhez dobókockát használnak, köztük olyan speciálisat is, amelyen medvés ábrák találhatók. A gyermekek például eljátszhatják, hogyan alszik, nyújtózik, vagy hogyan közlekedik a medve. Ez a gyakorlat rendkívül szórakoztató, hiszen a gyerekek nem négykézlábra ereszkedve, hanem úgy mozognak, hogy térdük nem érinti a földet. A mozgás során a medve jellegzetes járását is próbáljuk utánozni, ahol a „medve” egyszerre emeli a bal oldali végtagjait, majd a jobboldalát – az ügyesebbek ezt is remekül elsajátítják. Ezzel a játékkal céljuk, hogy a gyerekek ne csak aktívan mozogjanak, hanem testtudatuk is fejlődjön.
Természetesen minden foglalkozás elmaradhatatlan része a mese. Minden alkalommal olvasnak a gyerekeknek – legtöbbször medvés történeteket – akár könyvből, akár egy különleges, úgynevezett papírszínház segítségével. Ez a Japánból származó meseeszköz nagy népszerűségnek örvend a kicsik körében. A papírszínház lényege, hogy egy fa keretbe illeszthető képeken elevenedik meg a mese, miközben felolvassák a hozzá tartozó történetet. A képek váltakozása izgalmassá és szemléletessé teszi az elbeszélést, amelyet a gyerekek mindig nagy örömmel követnek.


A foglalkozások során videóvetítést is szoktak tartani, ha a téma ezt indokolja. Különösen a sarkvidéki élővilág bemutatásakor használnak természetfilmeket, például a barnamedvékről vagy a jegesmedvékről szóló rövidfilmeket, amelyeket a gyerekek mindig nagy érdeklődéssel néznek. Ezzel a módszerrel nemcsak a tudásukat frissítik, hanem új ismeretekkel is gazdagítják őket.
A Medve hét mellett az év során más tematikus programokat is szerveznek, például szeptemberben a Népmese napját, októberben a Kenyér világnapját, decemberben pedig a Karácsonyváró rendezvénysorozatot, amely több hétig tart és több mint tizenöt csoportot mozgat meg. Márciusban a Víz világnapja, áprilisban a Föld napja, májusban pedig a Madarak és fák napja is szerepel programjaik között. Gyakran az óvodapedagógusok igényei és javaslatai alapján állítják össze a tematikát, hiszen számukra fontos, hogy közösen dolgozva a gyerekek számára a lehető legélvezetesebb és leghasznosabb élményeket nyújtsák.