
Amióta világ a világ, de legalábbis amióta az én világomban létezik a strand, Viczai Jánost tudhattam a vezetői székben. Bármikor szükségem volt információra, egy-egy tudósítás, tábor kapcsán léptem volna a Dunaföldvári Gyógy-és Strandfürdő területére, tudtam, hogy őt kell keresnem. Ez az idei évtől már nem így lesz, hiszen leköszönt posztjáról.
Egy élet a víz körül
Sokat tanult munkatársaitól és mentoraitól, így az évek során, ha kellett józan paraszti ésszel, ha kellett szakmai támogatással fejlődött ő is, mint vezető, és a fürdő is, mint a város egyik legjelentősebb helyszíne. Dunaföldvár városa mindig is elismerte a munkáját, hiszen volt képviselő és tanácstag is – amit tehetett, megtett azért, hogy ezt a települést ne csak ismerjék, de el is ismerjék.
Talán a mai szemmel belegondolni nem is olyan egyszerű, de mindaz, amit jelenleg látunk, amikor a Duna-parton sétálunk, az messze áll attól a valóságtól, amivel kezdetben találkozhattak a településünk lakói. A fürdő 1965 május elsején nyitott összesen 3 medencével, a mai műszaki háttér töredékével, csak vegyük például azt, hogy akkoriban a víz sem volt feszített tükrű, a fedett rész is csak 1972-ben lett a komplexum része.
2001-ben gyógyvíz, 2003-ban pedig gyógyfürdő csatlakozott a megnevezéshez – mindkettő egy hosszadalmas protokoll eredményeként, ami egyben egy hatalmas mérföldkő is volt a város életében. A csúcs eléréséhez többek között hozzájárult az is, hogy vállalkozássá vált a fürdő, egymást követően két többségi tulajdonosa is volt az akkori Zrt.-nek, mígnem a város visszavásárolta a maradék tulajdonrészt.

Egyről a kettőre
Számos fejlesztés köthető Viczai János nevéhez, aki először a komplexum műszaki részének felújításába kezdett, majd olyan lehetőségeket kezdett keresni, ami turisztikai szempontból is fontos lehet a város és a fürdő számára. Rövid időn belül gyorsan amortizálódik az épület, így mindig volt min dolgozni, mindig volt ok arra, hogy kisebb-nagyobb beruházásokba kezdjenek.
A fürdő nem önállóan működő egység, a beszedett belépődíjak és kezelési költségek nem elegendőek arra, hogy fedezzék a fenntartás költségeit, így Dunaföldvár Város Önkormányzata támogatásával tudnak üzemelni. Számos terv van arra, hogyan lehetne a fürdőt fejleszteni, maga Viczai János is sokat dolgozott azért, hogy korszerűbb, lakhatás szempontjából is élhetőbb terek jöjjenek létre, évről évre egyre több fürdővendég érkezhessen hozzánk.

A szerencsés eset az lenne, ha egy komolyabb szálloda készülne a fürdő területére, azonban a jelenlegi helyzetben ez nem valószínű, hogy mostanában megvalósulhat. A vezetés számára mindig is fontos volt, hogy támogassák azokat a fürdőlátogatókat, akik helyiek, számukra vezették be a Dunaföldvár jegyet, akiknek így kedvezményes a belépés.
Látnak, láttak olyan környékbeli és országhatáron túli példát is arra, hogyan tudna működni a fürdő nagyobb volumenben, akár egy szállodával is megkoronázva, azonban jelenleg az önkormányzati támogatás hiányában ez nem tud megvalósulni. Ez persze részben érthető, hiszen vannak fontosabb fejlesztendő területek, azonban ameddig erről nem születik döntés, változás sem várható. Viczai János lemondásával átadja a terepet egy fiatalabb vezető, Roll Dániel számára, akiben bízik, hogy új lendületet ad majd a fürdőnek.

Azok a kellemes nyugdíjas évek
7 unokája szerencsére a közelében él, akikkel szeretne a jövőben is sok időt tölteni, de a szőlőművelés, borkészítés sem áll messze tőle, sőt, egy lova is van, ennek köszönhetően nem valószínű, hogy nyugdíjasként unatkozni fog.