Az Ördögszekér Táncegyesület 20 éves
Montázs
Az egyesület egykori táncosát, Gema Barnabást kérte fel arra a feladatra, hogy készítsen fotókat az elmúlt évek nagyobb eseményein, és ez idő alatt igen komoly anyag gyűlt össze. Úgy gondolták, ezt egy kiállítás formájában is érdemes bemutatni. A három nagy műsor képei tekinthetők meg: a húszéves jubileumi gálaműsor, a Mátkatánc és a Földvári lakodalmas című előadások csodás fotói. A kiállítás a montázs nevet kapta és nem véletlenül. Mikor az ember élőben néz egy műsort, akkor tulajdonképpen a nagy egészet látja, viszont sokszor elkerülik az ember figyelmét azok az egyéni megoldások, amik egyénenként születnek meg a táncosok arcán, lábán, tartásán és a teljes előadásmódján. Ezek a kiemelt pillanatok érdemesek voltak arra, hogy megörökítésre és bemutatásra kerüljenek, hiszen az egyediből áll össze az a bizonyos nagy egész. Ez a három előadás is azt tükrözi, hogy az évek alatt olyan dolgokat hozott létre az egyesület, ami igazán maradandó. Ha kicsit figyelünk a kiállítás mögöttes tartalmára, akkor látjuk, hogy az előadás a pillanatnak szól, akkor és ott születik, ott éljük meg. Ám, ha fotókon megörökítjük, akkor azonnal frissülnek az élmények és látszanak az egyes előadói készségek, amelyek egészen egyedülállóak.
„Ezeket a pillanatokat szerettük volna összesűríteni és egy válogatásban megmutatni hogy kicsit újra átélhetesse mindenki a sokak által látott műsorokat.” – mondta Appelshoffer János az Ördögszekér Táncegyesület művészeti vezetője és elnöke.
„Együtt jár a lábunk!”
Az évek és az előadások alatt a fellépők száma nagyon változó volt, hiszen alapvetően egy amatőr néptánc egyesületről beszélünk civil szakmabeliekkel, akiknek szenvedélyük az, hogy társaikkal karöltve egy célért, egy ritmusra a mindennapokból kiszakadva, közösséget fenntartva éljék meg a táncot. Appelshoffer János azt is megosztotta velünk, a legtöbb szereplő, aki a színpadon állt ki volt akár 60 fő is. A műsoraikra mindig hívnak több tagú zenekart is, színészt, mert szeretik igazi prózai dolgokkal kiegészíteni az előadásaikat, illetve kreatívan elosztani a tereket a színpadon, akár emelvényeken, a közönségben, hogy minél sokrétűbb és látványosabb produkciókat tudjanak átadni a nézőknek.
A sok ember koordinálása sem egy egyszerű feladat, de Appelshoffer János és felesége, Appelshofferné Rabóczki Anikó nagy rutinnal fürdőznek a munkájukban. Minden egyes új előadás egy új kihívás, mert mindig szeretnének valami újat adni nem csak a közönségnek, de a tácosoknak is.
Húsz év, na de hogyan tovább?
„A „hogyan tovább” az megyünk tovább! Megéljük a helyzeteket és dolgozunk tovább!”
Az Ördögszekér elnöke még azt is elárulta, hogy el nem tudja képzelni, hogy valaha abbahagyja, hiszen ez az egyesület a nulladik pillanattól a sajátjuk, ők építették fel és nevelték ki olyanra, amilyen most, tehát az érzelmi szál az abszolút adott.