A rendőrség beszámolója alapján a vagyon elleni bűncselekményekkel kapcsolatos helyzet az elmúlt időszakban többé-kevésbé stabil maradt számszakilag, azonban jelentős strukturális változások tapasztalhatóak. A lopások számában például hullámzás figyelhető meg, de alapvetően az előző évekhez képest nem történt drasztikus emelkedés vagy csökkenés.
A lopások két nagy kategóriába sorolhatók. Az első a szabálysértési értékre elkövetett lopások, amelyek 50 ezer forint alatti értékre vonatkoznak, minősítő körülmények nélkül. Ilyen például a mezőgazdasági területeken elkövetett terménylopások, ahol 30 ezer forintos értékben szőlőt vagy almát tulajdonítanak el. Amennyiben a lopás értéke meghaladja az 50 ezer forintot, már bűncselekményről beszélünk, amely lehet vétség vagy bűntett, attól függően, hogy történt-e betörés vagy más súlyosbító körülmény. Például egy nyitott asztalról elvitt 70 ezer forintos telefon lopás vétségének számít, ha ezt betörés kíséri, már betöréses lopásról van szó.
A rendőrség megfigyelése szerint bár a lopás bűncselekmények száma csökkent – különösen a lakásbetörések, hétvégi házak betörései és gépjárműfeltörések esetében –, a lopás vétségek száma emelkedett. Ennek egyik oka a lakosság óvatlansága. Gyakori példák közé tartozik, hogy a polgárok lezáratlanul hagyják kerékpárjaikat, autóikat, vagy figyelmetlenül magukra hagyják értéktárgyaikat. Egy közelmúltbeli vásáron például sok olyan gépjárművet találtak, amelyek nemcsak lezáratlanok voltak, de nyitott ablakokkal álltak, bennük hagyott táskákkal és egyéb értékekkel.
Az utóbbi időszakban több olyan eset is előfordult, amikor nagyobb értékű tárgyakat vagy készpénzt tulajdonítottak el. Egy nemrégiben történt eset során például egy lakóházból mintegy 10 millió forint készpénzt loptak el. A rendőrség hangsúlyozza, hogy az ilyen helyzetek megelőzhetők lennének, ha az emberek nagyobb figyelmet fordítanának vagyonuk biztonságos tárolására, például a pénzt banki számlán helyeznék el, ahelyett, hogy otthon tartják.
Összességében elmondható, hogy bár a bűncselekmények száma nem mutat drasztikus emelkedést, a lakosság óvatossága kiemelten fontos a megelőzésben. A rendőrség folyamatosan törekszik arra, hogy az elkövetett bűncselekményeket gyorsan és hatékonyan felderítse, illetve a kárt szenvedett személyek vagyonát visszaszerezze.