És itt kérek elnézést az erősen bulváros kezdésért, a tragikus téma ellenére egy kis korabeli bulvárt kapunk, egy csepp reklámmal megtoldva. Ahogy ezt akkoriban csinálták.
Dunaföldvár anno
A fenti nevű Facebook-csoport nemrégiben indult, méghozzá azzal a szándékkal, hogy – ahogy a csoport névjegyében megjelölték – „1990 előtt készült, Dunaföldvárhoz kötődő képek, tárgyak, események tárháza legyen mindazoknak, akik itt élnek, éltek vagy szeretik városunkat”.
A csoport tagjaként magam is örömmel böngészem az oldalra feltöltött fotókat, cikkeket, de a minap háromszor is meg kellett néznem, mit is ír a Hogyishívják (retro kabarés sajtófigyelő)…
„Agyonsujtott a villám Dunaföldvár uccáján egy mohamedán cipészt” (Friss ujság, 1932, május 13, vasárnap. A helyesírás pedig a kornak megfelelő.)
Mi is történt?
A Friss ujság sorai szerint azon a bizonyos májusi vasárnapon Hamitoff Imre, 45 éves, mohamedán (!) cipész későbbi özvegyével igyekezett hazafelé a péktől Kinizsi utca 12. szám alatti lakásába, mert hatalmas vihar fenyegetett.
Amikor is a villám hirtelen lecsapott, s a világosságtól elvakított cipészné a földre nézett, és rémülten látta, hogy ott ura megszenesedett holtteste fekszik. A két gyermekkel özvegyen maradt asszony kereső híján nehéz helyzetbe került, de mit ad isten, éppen január 25-én vette át a Friss ujság ajándékát, egy balesetbiztosítási kötvényt, amire a biztosító (a Phönix-Turul Biztosító Intézet) ki is fizetett számára 200 pengő biztosítási összeget.
A tragikus történet – a 90 évvel ezelőtti stílus és nyelvezet élvezetes volta mellett – számos kérdést felvet. Hogyan is jött a Friss ujságon keresztül a biztosítás? De leginkább: hogy kerül 1932-ben Dunaföldvárra egy mohamedán cipész? Vajon tud róla valaki valamit? Akit érdekel a téma, bányásszon utána az online tudománytárban, vagy bármilyen más forrásban, és írja meg nekünk.